Nasza organizacja rozwija się w zaskakującym tempie. Fundacja Humanity in Action Polska zabiega o to, by walczyć z mową nienawiści i hejtem na różne sposoby, a najświeższym na to przykładem było podjęcie współpracy z trójką YouTuberów. Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej osób mówiło głośno o tym wszechobecnym problemie i żeby jak najwięcej osób wyraziło sprzeciw wobec rosnącej skali przemocy. Filmy stworzone we współpracy z nami cieszą się ogromną popularnością – obejrzano w sumie prawie 600,000 razy!
AlexMandostyle
Miesiąc temu AlexMandostyle (551,000 subskrypcji) nakręciła film, w którym mówi o mowie nienawiści, różnych formach przemocy, jej własnych doświadczeniach i obserwacjach, a także możliwych reakcjach na hejt i mowę nienawiści.
Alex była w tym wszystkim poruszająco szczera i prawdziwa, co znalazło odzwierciedlenie w reakcjach odbiorców i odbiorczyń: film został obejrzany 124,500 razy, a 9,700 osób zostawiło “łapkę w górę”. Oto niektóre z komentarzy:
„Jezu taki filmik w ten sam dzień po tym głupim dniu w szkole w którym boje się przejść korytarzem bo boje się że znowu oberwę od elity klasowej i szkolnej :(. Nienawiść to jest zaraza która wdarła się w ludzi za bardzo. Znęcanie się nad kimś jest według mnie chore i smutne. Bo najczęściej osoby które się znęcają robią to po to by nikt ich nie zranił. :(( „
„Ten film zmienia moje patrzenie na niektóre osoby…
Będąc szczerym to często łapie się na wyśmiewaniu np Ukrainców i teraz cholernie tego żałuję.
Mocno uderzyła mnie twoja historia z tym chłopakiem. W dzisiejszych czasach już lepiej z tolerancją ale nadal są ludzie którzy potrafią zwyzywać za bycie homoseksualistą a to musi być bolesne.
Dzięki, więcej takich filmów!”
Sheo
W swoim filmie Sheo (907,000 subskrypcji) przeprowadził wywiad ze swoim kolegą, Kubą, który jest marynarzem i który jako osoba o ciemnym kolorze skóry spotykał się z mową nienawiści.
Chłopaki bardzo szczerze poruszyli kwestię rasizmu, seksizmu i związnych z nimi hejtami i mową nienawiści. Film został obejrzany 91,100 razy, a 5,100 osób zostawiło “łapkę w górę”. Oto niektóre z komentarzy:
„Pomoglo mi to dzis mialem gorszy dzien w szkole ): „
„Świetny film, potrzebny w dzisiejszych czasach. XXI wiek, oprócz całego postępu technologicznego, przyniósł niestety uwstecznienie człowieczeństwa. Każdy biega od pracy do pracy, nie mając czasu na drugiego człowieka. Nawet w medycynie humanizm jest często zastępowany przez cyferki i podmiotowe traktowanie pacjenta. Jednak wracając do tematu, to kulturowe, chrześcijańskie wolne dziedzictwo, któremu na imię Polska, nie jest teraz szanowane tak, jak należy. Szczególnie żal, gdy słucha się języka, w jakim komunikuje się młodzież, wulgaryzmy jako przecinki, albo w innej formie zdominowały mowę młodych ludzi, a są to przecież nośniki agresji słownej. Ta mowa nienawiści, która jest tematem filmu, jest używana przez ludzi, którzy ewidentnie mają największy problem ze sobą, bo nie umieją kochać i szanować innych. Wszyscy Polacy, nie ważne czy ktoś tego chce, czy nie, wyrośliśmy z gruntu Christianitas – cywilizacji chrześcijańskiej, której głównym przekazaniem jest właśnie przykazanie miłości Boga i Bliźniego. Warto o tym sobie przypomnieć, że bez miłości, przyjaźni i poszanowania innych, sami nie jesteśmy godni szacunku i nie mamy honoru. „
Kamil in Travel
W opublikowanym kilka dni temu Kamil in Travel (466,000 subskrypcji) w bardzo dosadny, choć filozoficzny sposób wiąże swoje doświadczenia podróży z falami hejtu i mowy nienawiści, które zalewają Internet i media.
Póki co, film obejrzano 379,400 razy, a 1,700 osób zostawiło “łapkę w górę”. Oprócz bardzo pozytywnych i refleksyjnych komentarzy znalazły się też i te bardzo negatywne w stosunku do uchodźców. To nas tylko przekonuje o tym, jak bardzo ważna jest edukacja i popularyzacja tolerancji i szacunku wobec innych osób. Oto niektóre z komentarzy:
„Zgadzam się z tobą Kamil, też dużo podróżuję i wiem ,że głównie Polska jest tak zamknięta, tylko raz spotkałem się z nienawiścią ale to dlatego że człowiek źle mnie zrozumiał… Przecież nie wszyscy ludzie to terroryści jest to malutka cząstka w grupie bardzo przyjaznych ludzi, którzy boją się emigrując i wcale im się nie dziwię skoro tak są przez nas traktowani… Taka jest natura ludzka ale każdy może się zmienić i nienawiść ograniczyć do zera, ty sam to pokazujesz filmami które udostępniasz i widać na nich różnice rasowa itd a mimo to wszyscy są do siebie przyjaźnie nastawieni… „Traktujmy innych tak jak sami chcemy być traktowani!!!”
„Dziękuję ci Kamilu że stworzyłeś ten filmik dzięki któremu moje myślenie zmieniło się o 360 stopni i masz dużą rację. Pozdrawiam”
Co dalej?
To jeszcze nie koniec naszej współpracy z YouTuberami – wypatrujcie kolejnych filmów na naszym fanpage’u. Tymczasem, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat mowy nienawiści, polecamy nasze artykuły:
Czym jest mowa nienawiści?
Hejt w Polsce. Diagnoza.
Geneza hejtu
Hejter – jak reagować?
Polecamy też nasze darmowe e-kursy, które można znaleźć tutaj.
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ).