Mowa nienawiści uwielbia bierny klimat. Tam kwitnie. Szczególnie w Internecie, gdzie fałszywe poczucie anonimowości i dystans hejtera od hejtowanego ośmiela do obrażania i szykanowania. Dlatego, spotykając się z mową nienawiści oko w oko, nie warto jej pobłażać ani akceptować jej dominacji w przestrzeni publicznej. Nie bój się pokazać żółtej, a jeśli trzeba, to i czerwonej kartki. To jak to zrobisz, będzie zależało od sytuacji, kontekstu oraz dostępnych możliwości działania. Sensowna reakcja to taka, która w adekwatny sposób odpowiada na ciężar gatunkowy danego hejtu. Ważne jest jednak to, by walcząc z mową nienawiści nie zagalopować się i samemu nie zacząć… hejtować hejterów.
Z punktu widzenia Fundacji Humanity in Action Polska ‘walka’ z mową nienawiści to
w założeniu misja pokojowa. Na wszystkich frontach.
Reagowanie na mowę nienawiści w praktyce oznacza, by:
- Mieć nastawiony radar na wychwytywanie hejtu w otaczającej rzeczywistości. Gdy zobaczysz nienawistny komentarz/post/stronę, zgłoś ją moderatorom/administratorom. Najczęściej to sprawa jednego lub paru kliknięć myszką. Im więcej osób zareaguje, tym większa szansa, że hejtu będzie mniej. Np. w ramach inicjatywy „Wielkie sprzątanie FB. Stop mowie nienawiści, faszyzmowi i agresji” prowadzone są skoordynowane akcje przeciwko najbardziej nienawistnym stronom.
- Świecić przykładem! Czyli przestrzegać samemu zasad netykiety.
- Nie obawiać się wchodzić w dyskusję. Często jeden pozytywny komentarz pod falą hejtu zbiera większą uwagę niż cała reszta. Jak to zrobić? Można albo odpowiadać rzeczowo, wyjaśniając fakty i obalając mity, albo np. na Facebooku wklejać mem/demot lub inną grafikę, która celnie odpowie na problem. Zobacz stronę ‘Gotowce do ściągnięcia’, gdzie znajdują się memy m.in. z kampanii społecznych, których możesz w tym celu śmiało używać! Są do Twojej dyspozycji.
- Kiedy nie jest możliwe, by zareagować na hejt w sposób dowcipny, przewrotny i z pazurem, a granice prawne zostaną przez hejterów przekroczone, zgłaszać zawiadomienia na Policję albo/i do prokuratury.
- Włączać się we wspólne działania antyhejtowe – np. angażować się w działania sieci aktywistów grup takich jak HIA Polska, Kampanii Bez Nienawiści i innych.
- Czerpać inspiracje od innych. Zobacz zakładkę 'Re-AKCJE na hejt!’ na naszej stronie.
- Równie poważnie traktować ‘małe’ jak i ‘duże’ przejawy mowy nienawiści. Umniejszanie znaczenia jakiegokolwiek hejtu nie powoduje, że traci on realnie na sile. Jest wręcz odwrotnie.
- Pokazywać innym, szczególnie ‘niedowiarkom’, że mowa nienawiści nawet jeśli ‘przebiera się za żarty’, wcale nie jest śmieszna, ale krzywdzi i obraża innych ludzi.
- Nie ‘dołować’ się hejtem, szczególnie, jeśli jest wymierzony w nas lub bliskich nam ludzi. Nie czuć się zapędzonym w ‘kozi róg’, czy zastraszonym, tylko głośno o tym mówić oraz szukać wsparcia.
- Solidarnie wspierać ofiary mowy nienawiści: słowami i działaniem.
Masz jakieś sprawdzone sposoby na reagowanie na hejt? Podziel się – daj nam znać.
Im więcej pomysłów sprawdzonych i ‘z życia wziętych’, tym lepiej!