Już po raz trzeci Fundacja Alfreda Landeckera w partnerstwie z Humanity in Action realizuje cieszący się uznaniem aktywistyczny program masterclass dla wyróżniających się aktywistów i aktywistek z UE, UK, Ukrainy i USA. Tematem przewodnim tegorocznej edycji programu jest demokracja w epoce cyfrowej.
Na czym polega unikalność Landecker Democracy Fellowship?
Landecker Democracy Fellowship wspiera liderów/ki społeczności i młodych profesjonalistów/ki – reprezentujących różne środowiska, w tym świat polityki, biznesu, sztuki, organizacji pozarządowych oraz świat uniwersytecki – w rozwiązywaniu systemowych nierówności poprzez innowacyjne projekty oddolne. Trzydziestu Landecker Democracy Fellows weźmie udział w intensywnym rocznym programie, podczas którego pod okiem osób eksperckich będzie doskonalić swoje umiejętności, poszerzać wiedzę oraz inspirować się wzajemnie w ramach międzynarodowej aktywistycznej sieci Humanity in Action. Stypendyści i stypendystki otrzymają również znaczące wsparcie finansowe w postaci rocznego stypendium w wysokości 10,000 EUR oraz 5,000 EUR przeznaczonych na realizację projektu.
Stypendyści i stypendystki z Polski
Cztery z wybranych projektów zostaną wdrożona w Polsce. Oto one i ich liderzy/liderki:
- Artur Wieczorek – Projekt mający wyposażyć grupę nauczycieli szkół średnich w umiejętności i narzędzia, które pozwolą im prowadzić zajęcia w tematyce korzystania z mediów, rozpoznawania fake newsów i fakt-checkingu.
- Kuba Piwowar – Jeśli państwa i korporacje wykorzystują dane do inwigilacji i generowania zysków, to jak zwykli obywatele mogą je wykorzystać w walce o równość i sprawiedliwość? Projekt analizujący i adresujący kompetencje potrzebne do efektywnego wykorzystania danych w pracy nad zmianą społeczną.
- Maciej Kuziemski – Social scoring – ocena indywidualnej wiarygodności na podstawie dostępnych danych – to wszechobecna, ale potencjalnie szkodliwa praktyka. Projekt ten ma na celu rzucenie światła na europejskie praktyki social scoringu poprzez rozpoczęcie debaty wśród polskiego społeczeństwa obywatelskiego.
- Marta Rozmysłowicz – Pracodawcy często używają technologii w miejscu pracy, aby szeregowi pracownicy pracowali szybciej pod presją czasu. Wysoka intensywność pracy wyczerpuje organizmy pracowników i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa i higieny pracy. Projekt ten ma wygenerować narzędzia dla pracowników do walki z algorytmami.
Gratulujemy wszystkim wybranym osobom! Już niedługo usłyszycie więcej o nich i ich projektach.