Przed młodymi aktywistami zaangażowanym w działania społeczne stoi szereg wyzwań, a przede wszystkim konieczność nieustannego rozwoju. Dlatego absolwentki i absolwenci naszych programów mogą liczyć na indywidualny kontakt i mentoring ze strony zespołu Fundacji HIA Polska, wsparcie w poszukiwaniu i zdobywaniu funduszy na projekty, a także na ‘szyte na miarę’ warsztaty rozwijające wiedzę i umiejętności przydatne w aktywizmie społecznym.
Konkursy grantowe: „Koniec gadania – do działania!”
„Koniec gadania – do działania!” to nasze motto, a zarazem tytuł 3-letniego konkursu grantowego zrealizowanego w latach od 2009 do 2012 przez Fundację HIA Polska we współpracy z Ambasadą USA w Polsce. Celem konkursu było umożliwienie członkiniom i członkom sieci absolwentów HIA Polska realizacji ich autorskich projektów społecznych. Inspiracją do tego pomysłu było przekonanie, że w Polsce nie jest łatwo młodym aktywistkom i aktywistom rozpocząć pro-społeczną działalność i zdobyć dofinansowanie na pierwszy w życiu projekt. A jak inaczej zdobyć doświadczenie?
W ramach tego konkursu premiowane było innowacyjne podejście do działania na rzecz społeczności lokalnych lub/i grup mniejszościowych oraz zaangażowanie w sprawę. Z naszej strony poza aspektem finansowym zapewniliśmy liderkom i liderom również wsparcie merytoryczne, promocyjne i instytucjonalne, czyli towarzyszyliśmy im przez cały wielomiesięczny proces wdrażania ich projektów.
Konkurs „Koniec gadania – do działania!” umożliwił laureatkom i laureatom zmierzenie się z pytaniem, co chcieliby i mogą samodzielnie zmienić w swojej społeczności lokalnej w zakresie praw człowieka, a także poprzez działanie pomógł zdobyć unikalne doświadczenia i umiejętności. Dla wielu z nich możliwość realizacji tego wymarzonego projektu pomogła również podjąć kluczowe w życiu decyzje co do ich dalszych studiów, aktywistycznego zaangażowania, czy ścieżki zawodowej. Projekty były realizowane indywidualnie oraz zespołowo, głównie przez aktywistów z Polski, ale również z Niemiec i USA. Dotyczyły one relacji między mniejszościami a większością (w tym m.in. osób z niepełnosprawnością, migrantów, osób LGBTQ, Romów, Żydów), kwestii mowy nienawiści oraz sposobów radzenia sobie z nią, a także szeroko pojętej ochrony praw człowieka i promocji kultury praw człowieka. Wypracowane w ramach polskiego konkursu grantowego dobre praktyki posłużyły do zainicjowania kolejnych konkursów grantowych skierowanych do wszystkich członków i członkiń międzynarodowej sieci HIA.
Zwycięskie projekty:
„Podlaskie: tygiel wielokulturowy. Żyliśmy tutaj razem od wieków”, Karolina Sacha
„8 historii, które nie zmieniły świata”, Jan Śpiewak
„Odkrywanie dźwięków ciszy”, Marta Gawinek
„Kiedy milknę – milknie świat”, Katarzyna Wrzesińska, Johanne Luzyn, Agnieszka Skoneczna, Marta Sykut
„Głosy z Polski: perspektywy przedstawicieli grup mniejszościowych”, Daniel Jezierski, David Liebers
„Różowe okulary PRL-u. Queer Café”, Mieszko Hajkowski
Więcej informacji o nagrodzonych projektach w publikacji Polska w ruchu: eksperci i młodzi liderzy o wielokulturowości, transformacji i aktywizmie w dziale „Robimy swoje: przykłady działań społecznych”
Konkurs grantowy Humanity In Action i Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przeszłość” (EVZ)
Obecnie trwający konkurs grantowy w ramach sieci HIA jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przeszłość” (EVZ). Jest on skierowany do absolwentów/tek międzynarodowej sieci HIA (tzw. senior fellows), którzy chcą działać lub też już działają na rzecz walki z antysemityzmem oraz dyskryminacją Romów. Inspiracją merytoryczną dla projektów społecznych są dane z raportów Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (Fundamental Rights Agency of the European Union), które diagnozują sytuację w krajach, w których mieszkają absolwentki i absolwenci programów HIA. Celem projektu jest inspirowanie działań na rzecz zmiany społecznej w wielokulturowych społeczeństwach europejskich, które wynikają zarówno z osobistych doświadczeń młodych liderów, jak i rzetelnej diagnozy sytuacji grup, na rzecz których podejmowane są działania.
Więcej informacji o konkursie grantowym.
Mentoring aktywistów HIA
„In Action”, czyli nawiązanie do działania w nazwie organizacji stanowi sedno naszej misji. Wszystkie nasze edukacyjne inicjatywy mają w sobie ten element aktywistyczny, a teoria i wiedza zawsze znajdują przełożenie na praktykę, działanie i aktywizm. Dodatkowo wyróżnia nas fakt, że staramy się długofalowo wspierać młode osoby, które chcą działać społecznie na rzecz praw człowieka. Ukończenie danego programu edukacyjnego HIA to jeden z etapów, ale nie ostatni przystanek. Po programie edukacyjnym następuje etap wdrażania przez aktywistki i aktywistów ich autorskich projektów społecznych (tzw. action project). Dla przykładu w ciągu roku po zakończeniu Akademii Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej uczestniczki/uczestnicy wdrożyli następujące projekty zainspirowane udziałem w tym programie i międzynarodowej konferencji.
Naszą rolą jest towarzyszenie w tym twórczym procesie, udzielanie wsparcia merytorycznego, promocyjnego i instytucjonalnego. Dla znacznej części absolwentek/absolwentów stworzenie i realizacja ich projektu społecznego było ważnym doświadczeniem życiowym, które pomogło nawiązać ważne kontakty zawodowe czy pomogło podjąć decyzje dotyczące wyboru dalszych studiów czy ścieżki zawodowej. Przykłady zrealizowanych projektów znajdują się tutaj.
Aktywizm społeczny a ‘ładowanie baterii’
Skuteczność w działalności społecznej i motywacja do mierzenia się ze społecznymi wyzwaniami nie są dane raz na zawsze. Aktywizm może być źródłem ogromnej satysfakcji, ale może również w którymś momencie spowodować poczucie zmęczenia, czy nawet wypalenia. Potwierdzą to szczególnie długodystansowi aktywiści. Dlatego, jak pokazuje praktyka i badania – skuteczny aktywista wie, że od czasu do czasu konieczne jest ‘naładowanie baterii’, najlepiej wśród innych aktywistów: )
‘Ładowanie baterii’ – tak o tym myślimy, dlatego każdego roku organizujemy je w różnych formach dla członkiń i członków sieci Humanity in Action. Podstawowym celem jest spędzenie wspólnie czasu, by się na chwilę zatrzymać i przyjrzeć temu, co się samemu osiągnęło, dokąd to nas prowadzi i dowiedzieć się, co robią inni. Poza możliwością uczenia się wzajemnie od siebie oraz korzystania z potencjału sieci, co zawsze okazuje się największą wartością dla uczestników, wspólne spotkania umożliwiają uruchomienie dodatkowej dawki entuzjazmu i przekonania, że pomimo trudności „warto działać”.
Dla przykładu zawsze pod koniec roku organizujemy tzw. „Multi-Culti X-mas”, który symbolicznie ‘zamyka’ dany rok ‘otwierając’ jednocześnie kolejny. Takie doroczne spotkania połączone są zwykle z warsztatami, spotkaniami z ciekawymi ludźmi lub/i z doświadczonymi mentorami z sieci Humanity in Action np. z p. Henrykiem Wujcem, b. Doradcą Prezydenta RP oraz członkiem Rady Fundacji HIA Polska.