Już po raz czwarty Humanity in Action realizuje cieszący się uznaniem aktywistyczny program masterclass dla wyróżniających się aktywistów i aktywistek z UE, UK, Ukrainy i USA. Tematem przewodnim tegorocznej edycji programu jest polityka pamięci.
Na czym polega unikalność HIA Democracy Fellowship?
HIA Democracy Fellowship wspiera liderów/ki społeczności i młodych profesjonalistów/ki – reprezentujących różne środowiska, w tym świat polityki, biznesu, sztuki, organizacji pozarządowych oraz świat uniwersytecki – w rozwiązywaniu systemowych nierówności poprzez innowacyjne projekty oddolne. Szesnastu HIA Democracy Fellows weźmie udział w intensywnym rocznym programie, podczas którego pod okiem osób eksperckich będzie doskonalić swoje umiejętności, poszerzać wiedzę oraz inspirować się wzajemnie w ramach międzynarodowej aktywistycznej sieci Humanity in Action. Stypendyści i stypendystki otrzymają również znaczące wsparcie finansowe w postaci rocznego stypendium w wysokości 10,000 EUR oraz 5,000 EUR przeznaczonych na realizację projektu.
Wśród tegorocznych Democracy Fellows znalazły się 3 osoby z Polski. Poznajcie je!
- Inga Hajdarowicz:
Inga jest socjolożką i aktywistką zajmującą się demokracją uczestniczącą, zaangażowaniem obywatelskim, feminizmem i migracją. Jest członkinią grupy koordynacyjnej Badaczki i Badacze na Granicy, która dokumentuje i bada trwający kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, gdzie udziela także wsparcia humanitarnego osobom w drodze.
Jej projekt ma na celu mapowanie polsko-białoruskiej przestrzeni granicznej w celu zwrócenia uwagi na trwający tam kryzys humanitarno-graniczny oraz zachodzące tam procesy wykluczenia.
- Magdalena Klarenbach:
Magdalena jest zapaloną socjolożką i działaczką ekologiczną z ponad 10-letnim doświadczeniem w edukacji i globalnym rzecznictwie. Jest założycielką i członkinią zarządu Open Plan Foundation, ekologicznej organizacji pozarządowej, której celem jest katalizowanie wymiernego postępu w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości.
Jej projekt – Ogród Pamięci, służy jako kanał mający połączyć nasze pierwsze wspomnienia związane z naturą i klimatem. Celem tego jest krytyczne zbadanie, czy te indywidualne spotkania ukształtowały nasze spojrzenie na kryzys klimatyczny, a jeśli tak, to w jakim stopniu.
- Kinga Stańczuk:
Kinga jest wiceprezeską Fundacji School Without Borders oraz pedagożką specjalizującym się w edukacji obywatelskiej i politycznej. Jej zainteresowania obejmują historię oświaty, politykę migracyjną i pedagogikę krytyczną. W Fundacji School Without Borders jest odpowiedzialna za rozwój strategiczny, projektowanie i realizację programów nauczania.
Jej projekt umożliwia grupie młodych migrantów z Afganistanu opracowanie własnego narzędzia edukacyjnego opartego na wciągającym, starannie zaprojektowanym doświadczeniu edukacji międzykulturowej i historii porównawczej.