Mowa nienawiści to naruszenie praw człowieka. W cyberprzestrzeni działa jak wirus. Szybko się rozprzestrzenia i mutuje. Atakuje zwłaszcza przedstawicieli mniejszości. Nikt nie powinien pozostawać obojętny na przejawy mowy nienawiści. Niestety, na co dzień dominuje pasywność. Jak to zmienić?
Aby przeciwstawić się temu problemowi i zmobilizować młodych ludzi do działania Fundacja Humanity in Action Polska zainicjowała projekt pt. „Program antywirusowy: nie dla mowy nienawiści w Internecie!” realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Projekt skierowany jest do szerokiego grona odbiorców i obejmuje szereg inicjatyw :
- Akademia Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej 2014 pt. „Inkubator idei. Transformacja, demokracja i prawa człowieka” – program edukacyjny łączący teorię z praktyką, który ma na celu inspirowanie młodych liderów i liderki do pro-społecznego działania w zakresie umacniania i promowania kultury praw człowieka, w tym do tworzenia i przeprowadzania kampanii ‚antywirusowych’ w mediach społecznościowych przeciw mowie nienawiści skierowanych głównie do ich rówieśników z całej Polski.
- Kongres Strefa Inter@kcji 2014 – pierwsze ogólnopolskie kilkudniowe spotkanie aktywistek i aktywistów, którzy dzięki temu mogli poszerzać wiedzę, doskonalić swoje umiejętności w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści w Internecie oraz nawiązać nowe kontakty z innymi młodymi zaangażowanymi w te kwestie. W Strefie Inter@kcji udział wzięło ok. 200 młodych osób, zarówno z Polski, jak i Europy.
- Konkurs „Obraz i słowo kontra hejt” – mający na celu poszukiwanie nietuzinkowych odpowiedzi na mowę nienawiści w Internecie. Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu w dowolnej technice: grafiki, obrazu lub wizualizacji lub wymyśleniu hasła, sloganu, tweeta, które byłoby ciekawą i oryginalną reakcją na mowę nienawiści w Internecie lub inspiracją do działania przeciw hejtowi. W konkursie wzięli udział młodzi ludzie z całej Polski. Zwycięskie prace można zobaczyć tutaj.
- Kalendarz społecznie zaangażowany „NIE dla mowy nienawiści” – zawiera 12 wybranych prac, które w nietypowy sposób odpowiadają na hejt i zarazem pełnią funkcję swoistego wizualnego i słownego antidotum na problem hejtowania w realu i wirtualu. Autorami tych prac są młodzi aktywiści z Europy i Stanów Zjednoczonych, którzy wzięli udział w programie edukacyjnym „Inkubator idei” oraz konkursie „Obraz i słowo kontra hejt”.
- Kurs e-learningowy „ZASTOPUJ HEJT’’ – jest przeznaczony dla osób, które zainteresowane są działaniem przeciw mowie nienawiści i promocją kultury praw człowieka. Kurs nie wymaga wcześniejszego przygotowania z zakresu teorii dotyczącej mowy nienawiści i jej prewencji, składa się z 8 modułów tematycznych. UWAGA! Wystarczy, że wybierzesz i ‘przerobisz’ 5 z nich i możesz otrzymać certyfikat ukończenia kursu.
- Portal Uprzedź Uprzedzenia – na tym portalu chcemy po pierwsze gromadzić i dzielić się wiedzą nt. przestrzegania praw człowieka i związanych z tym wyzwań, w szczególności dotyczących mowy nienawiści. Po drugie będziemy promować dobre praktyki dot. zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania mowy nienawiści. I wreszcie po trzecie chcielibyśmy stworzyć przestrzeń do interakcji, inspiracji i współpracy dla aktywistek i aktywistów oraz osób chcących włączyć się w działania anty-hejtowe.
Bieżące informacje dot. rozwoju projektu można znaleźć w dziale Aktualności oraz na stronie Fundacji Humanity in Action Polska na Facebooku.
Więcej informacji o programie Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG: http://www.ngofund.org.pl/