Stawiamy na poszanowanie praw człowieka i działania wspierające demokrację, społeczeństwo obywatelskie oraz wielokulturowość. Współpracujemy z młodymi ludźmi z pasją, którzy chcą twórczo działać na rzecz osób/grup dotkniętych dyskryminacją oraz pogłębiać swoje zainteresowania prospołeczne. Wspieramy ich w rozwoju niezbędnej wiedzy i umiejętności, by sensownie i skutecznie przeciwdziałali uprzedzeniom oraz reagowali na przejawy nienawistnych postaw i zachowań. Stwarzamy możliwości, by mogli uczyć się od doświadczonych aktywistek/aktywistów i ekspertek/ekspertów różnych generacji oraz z różnych krajów. Motywujemy, by rozwijali swoje autorskie pomysły na działania aktywistyczne. Radzimy, jak je udoskonalać i wcielać w życie. Promujemy pracę oraz osiągnięcia absolwentek i absolwentów naszych programów. Inspirujemy do długofalowej współpracy w ramach międzynarodowej sieci liderek i liderów. Dopingujemy, by dzielili się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem z młodszym pokoleniem aktywistek/aktywistów. Umożliwiamy im również zmierzenie się z rzeczywistością codziennej pracy na rzecz praw człowieka w ramach programów stażowych.
Sieć HIA
Od 2005 r. jesteśmy częścią transatlantyckiej organizacji Humanity in Action (HIA) działającej w Bośni i Hercegowinie, Danii, Holandii, Niemczech i USA. Sieć HIA liczy obecnie ponad 2500 aktywistek/aktywistów i stale się powiększa. Fundacja HIA Polska działa od 2008 r. Z pasją tworzymy autorskie projekty i inicjatywy edukacyjne, które łączą prawa człowieka z edukacją historyczną i które mają konkretne przełożenie na działania aktywistyczne. Wierzymy, że aby coś zmienić na lepsze, teoria i praktyka muszą iść w parze. (Współ)organizujemy warsztaty, seminaria i konferencje, tworzymy publikacje, kampanie społeczne oraz strategie działań na temat tych zagadnień i wyzwań.
Jednym z najważniejszych punktów odniesienia jest dla nas POLSKA — to od niej zaczynamy dalsze przyglądanie się światu. Koncentrujemy się na relacjach między mniejszościami a większością w Polsce oraz innych krajach demokratycznych i działaniu na rzecz polepszenia tych relacji. Staramy się szukać nowego podejścia do istniejących wyzwań społecznych oraz kładziemy nacisk na to, by zarówno treść, jak i forma naszych projektów była wartościowa i inspirująca. Kluczowym elementem naszej misji jest wychodzenie do ludzi z inicjatywami i pomysłami wypracowanymi razem z młodymi aktywistkami i aktywistami, by na różne sposoby inspirować do wspólnego uprzedzania uprzedzeń!
Lubimy przecierać szlaki
i działać długofalowo
Jesteśmy współautorami pierwszego w Polsce manifestu pt. „Dawać świadectwo & działać! Próby łączenia edukacji historycznej i edukacji o/na rzecz praw człowieka”.
W 2006 r. zainicjowaliśmy w Polsce coroczną międzynarodową Akademię Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej, która traktuje Polskę jako studium przypadku. Do tej pory Akademię ukończyło ok. 200 aktywistek/aktywistów z całego świata. Uczestniczki/uczestnicy wdrażając swoje prospołeczne projekty zainspirowane udziałem w Akademii nie tylko wpływają na zmianę rzeczywistości, ale również promują polskie dobre praktyki.
Od 2006 r. absolwentki i absolwenci programów HIA Polska tworzą we współpracy z nami aktywnie działającą sieć (tzw. Senior Fellows Network) mającą oddziały w Polsce i na Ukrainie.
W latach 2010-2012 zrealizowaliśmy pilotażowy projekt „Uprzedź uprzedzenia”, który był pierwszym tego typu projektem w Polsce łączącym aktywistki/aktywistów z niepełnosprawnościami i bez, który miał na celu pokazanie związku między prawem a stereotypowym przedstawianiem i postrzeganiem osób z niepełnosprawnościami i wpływie tej zależności na jakość ich życia i partycypację społeczną. W ramach tej inicjatywy m.in.: przetłumaczyliśmy na język młodych treść Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.
W ramach międzynarodowej sieci HIA prowadzimy autorskie programy stażowe dla absolwentek/absolwentów naszych programów edukacyjnych, m.in. w Parlamencie Europejskim i Kongresie Stanów Zjednoczonych.
Od 2014 r. rozpoczęliśmy serię ogólnopolskich inicjatyw edukacyjnych dla młodych liderek i liderów, których tematem przewodnim jest kreatywne mierzenie się z mową nienawiści wobec różnych grup mniejszościowych — szczególnie w Internecie. Realizujemy m.in. projekty „Program antywirusowy: nie dla mowy nienawiści w Internecie” i „Start up! Laboratoria akcji i idei przeciw mowie nienawiści”. W ramach tych projektów zorganizowaliśmy m.in. pierwszy w Polsce ogólnopolski zjazd dla ponad 200 cyberaktywistek i cyberaktywistów, czyli Kongres „Strefa Inter@kcji”.
Wierzymy, że chcieć to móc i w tym jest moc — innymi słowy:
Humanity in Action Polska!