- Zbliżenia Co wiedzą o sobie nawzajem dzieci i młodzież z wrocławskiego Nadodrza? Co zechcą opowiedzieć o sobie młodzi Polacy i Romowie za pomocą fotografii? Zobacz, jak wspólnie poszukiwali tolerancji. Czy udało się ją odnaleźć? Zobacz!
- Hejt_ALERT Widzisz mowę nienawiści w Internecie i nie wiesz, co zrobić, jak zareagować, gdzie zgłosić? Skorzystaj z wtyczki HejtAlert! Reaguj na hejt, to naprawdę łatwe!
- Rozmowy o mowie ROZMOWY O MOWIE stworzyły w Parczewie przestrzeń do dyskusji, spotkań i działań przeciw mowie nienawiści w szkole, przy kawie i w sieci. Aby jej skutecznie zapobiegać warto najpierw poznać osoby z innych narodowości, by wspólnie na nią reagować. Zobacz, jak to robiliśmy!
- Sport start, hejt stop Piłkarze z kibicami Stali Gorzów i Stilonu Gorzów na wspólnym zdjęciu? Powiesz – niemożliwe? A jednak! Sport start, hejt start gra na boisku bez nienawiści! Przekonaj się!
- OPOWIEDZ SIĘ „OPOWIEDZ SIĘ” to platforma internetowa z historiami osób, osób innych, różnorodnych, narażonych na wykluczenie, którym udało się swoją inność przekuć na atut. Zerknij do tej e-biblioteki!
- Wielokulturowy Kraków Kraków to miasto pełne turystów z całego świata. Ile jednak osób wie, jakie mniejszości narodowe, etniczne i wyznaniowe żyją w tym mieście na co dzień? Ta inicjatywa pokazuje różnorodność miasta, jego mieszkańców, zaangażowane instytucje i organizacje. Wejdź na stronę www lub/i poszukaj inspiracji na spacer szlakiem mniejszości!
- #muzułmanki_warszawianki Postrzeganie kobiet w islamie bywa błędne i krzywdzące. Zobacz, jak wygląda codzienne życie warszawskich wyznawców islamu i przekonaj się, że całkiem sporo nas łączy! Inna perspektywa Praga Południe ma swój klimat. Problemem jej mieszkańców jest nieufność wobec obcych. Hejt wobec Romów jest tu ‘normą’. Aby temu przeciwdziałać zorganizowaliśmy cykl zajęć dla młodych Polaków i Romów. Zobacz, co razem zrobili!
- (Nie)typowe kobiety przeciwko mowie nienawiści Czy dyskryminacja kobiet to jedynie niższe płace i nierówny podział obowiązków domowych? Nasze uczestniczki udowadniają, że potrafią zająć się i szyciem i stolarką, bo tkwi w nich siła. Zanim powiesz do nich „kotku”, zastanów się!
- Wiejscy bohaterowie Określenia „wieś” i „wiejskość” pojawiają się w sieci najczęściej w odniesieniu do biedy, patologii, braku perspektyw, a także są wykorzystywane jako wyzwiska czy obelgi. Trzeba burzyć takie stereotypy i pokazywać atrakcyjna stronę polskiej wsi. Zobacz, jak to zrobili ’wiejscy bohaterowie’!
- Ludzka twarz „Ludzka Twarz” to akcja, która z niczym ani z nikim nie walczy. Ma wspierać, animować i angażować! I to nie tylko Białystok, ale i całą Polskę. Jak? Przekazując zamiast hej tu DOBRE SŁOWO! Zobacz, jak!
- Laboratoria komunikacji Czy język Internetu sprzyja dialogowi? Co należy w nim zmienić, by miał szansę prowadzić do wymiany poglądów bez agresji i wzajemnego obrzucania się inwektywami? Zobacz, jak uczyliśmy sztuki debatowania i jak można bronić się przed hejtem!
- Śląskie Laboratorium Idei & Akcji: GOŚCINNOŚĆ Czy Twoi dziadkowie pochodzą ze wsi? Masz coś ważnego po nich, np. umiejętność, cechę charakteru czy zasadę życiową? A może Twoi dziadkowie godajom po Ślunsku i Ty tą ‘inność’ w sobie masz? Zobacz też, jak dyskutowaliśmy o ‘inności’ i polskiej gościnności w stosunku do muzułmanów!
- Obcy – to też ja Start-up „Obcy – to też ja” starał się przybliżyć inność, oswoić ją i pokazać, że nie musi być zagrożeniem. Język nienawiści często wynika ze strachu przed ‘innym’, ale nawet na chwilę ‘wchodząc ‘w buty innego’ można się przekonać, że ów ‘inny’, to niekoniecznie ‘obcy’ czy zagrożenie. Zobacz, jak to robiliśmy!
- Pionierzy równości Elbląg to miasto w którym brak inicjatyw antydyskryminacyjnych. A Pionierzy Równości zapoczątkowali szerszą dyskusję na ten temat. W ‘miniszkole’ liderów tolerancji uczyli się, jak walczyć z hejtem. Zobacz, jak tworzą świat bez nienawiści!
- #mamygłos Bycie uczennicą technikum, szkoły zawodowej czy liceum nie jest łatwe. Dziewczyn często nie traktuje się w szkole poważnie. #Mamygłos uświadamia młodym kobietom, że MAJĄ PRAWO być takimi dziewczynami i kobietami, jakimi chcą. Mogą zarówno nosić sukienki, jak i nie nosić sukienek, a zwłaszcza głośno wypowiadać swoje zdanie. Na stronie www zobacz, co młoda kobieta może zrobić w sytuacjach dyskryminujących!
- Wojownicy jesieni życia Wyobraź sobie swoje życie za kilkadziesiąt lat. Masz 80 lat i wciąż czujesz się młodo. Nadmiar pomysłów nie pozwala Ci usiedzieć w miejscu, ale napotykasz wiele barier, w tym dyskryminację My nie chcemy tego doświadczyć, więc staraliśmy się przybliżyć dwa światy – ludzi młodych i w podeszłym wieku. Zobacz, jak!
W ramach projektu powstało 17 innowacyjnych start-upów idei, których celem było działanie przeciwko mowie nienawiści w internecie oraz w lokalnej społeczności. Wśród zrealizowanych pomysłów młodych liderów i liderek znalazły się: wtyczka do Google Chrome Hejt Alert, za pomocą której możesz zgłosić hejt za pomocą kilku kliknięć; platforma działająca jak internetowa żywa biblioteka, dzięki której możesz wysłuchać nietypowych opowieści nietypowych ludzi oraz opowiedzieć własną historię; wędrujące standy, które pozwolą wcielić się w rolę „innego”; filmy Dobre słowo, dzięki którym zamiast hejtu usłyszysz od innych same najlepsze życzenia. I wiele, wiele innych pomysłów. Poznaj start-up z Twojego województwa! ‘Start-up’ to laboratorium, a zarazem przestrzeń do rozwijania inicjatyw w zakresie praw człowieka, wielokulturowości oraz do mierzenia się z wyzwaniami społecznymi związanymi z (nie)przestrzeganiem standardów w tym zakresie, zwłaszcza dotyczących mowy nienawiści. Stawiamy na oddolne inicjatywy, odpowiadające na lokalne potrzeby i problemy, które mają się stać okazją do wymiany poglądów i pomysłów z aktywistkami i aktywistami z innych części Polski. Tworząc własny ‘start-up’ uczestniczki i uczestnicy mają szansę do rozwoju swojego potencjału liderskiego, realizacji autorskich działań opartych na zasadach partnerstwa i współpracy z innymi. W pierwszym etapie projektu uczestniczki i uczestnicy, które/którzy reprezentują wszystkie 16 województw, wzięli udział w szkoleniach i warsztatach (on- i off-line), by rozwinąć niezbędną wiedzę i umiejętności, potrzebne do działania przeciw mowie nienawiści. Następnie, na bazie tych doświadczeń liderki i liderzy we współpracy z ekspertkami i ekspertami stworzyli koncepcje swoich ‘start-upów’ idei oraz opracowali strategie ich działania w swoich społecznościach lokalnych. W październiku 2015 r. autorki i autorzy najciekawszych i najbardziej innowacyjnych pomysłów w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści zostali wybrani na liderkę/lidera ‘start-upu’ w swoim województwie i odtąd są odpowiedzialni za wdrożenie w życie tego pomysłu. Na podsumowanie projektu w 2016 roku zostały zorganizowane 2 konferencje regionalne w Białymstoku i Poznaniu, podczas których liderki/liderzy ‘start-upów’ podzielili się z rówieśnikami swoimi doświadczeniami oraz pomysłami. Do pobrania: notka prasowa o projekcie. Projekt jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
O projekcie