Lider: Jakub Kubiec, woj. świętokrzyskie
„Ukończyłem studia na kierunku Pedagogika – Resocjalizacja i Profilaktyka Społeczna Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jestem prezesem i założycielem takich organizacji jak Stowarzyszenie FRAKTAL – organizacji zajmującej się szkoleniem z zakresu pierwszej pomocy, “Poradnia Ławka” – pierwszej organizacji stosującej metodę streetworkingu w pracy z młodzieżą w Kielcach. Byłem członkiem zarządu Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Kielcach, wolontariuszem międzynarodowym w programie EVS, w czasie którego pracowałem w Macedonii na rzecz rozwoju turystyki w międzykulturowym rejonie w pobliżu jeziora Ohrid. Wspierałem powstanie lokalnej grupy KPH w Kielcach. Od 2013 roku jestem prezesem Fundacji CampoSfera, organizującej szereg projektów międzynarodowych i antydyskryminacyjnych.”
Obcy – to też ja
Projekt „Obcy – to też ja” chce przybliżyć inność, oswoić ją, pokazać, że nie musi być zagrożeniem. Wrogość, nienawiść, która często ujawnia się poprzez „język nienawiści” jest wynikiem strachu, obawy o wartości, kraj, o rodzinę. W wielu przypadkach okazuje się, że strach ten jest irracjonalny, oparty na niesprawdzonych lub przesadzonych informacjach. Jeżeli zatem oswoimy się z innością, ograniczymy w ten sposób język nienawiści.
„Obcy – to też ja” to prosty, samonakręcający się i jednocześnie dość innowacyjny pomysł. Wyprodukujemy kilka standów z otworem/otworami wyciętymi tak, żeby włożyć w niego twarz i zrobić zdjęcie. Standy będą przedstawiały osoby, które w szczególny sposób narażone są na mowę nienawiści. Standy będą wędrować po całym kraju: pojawią się w organizacjach pozarządowych, mediach, samorządach czy innych instytucjach. Każdy będzie mógł wkładając głowę i “stając” się jednym z bohaterów akcji, przybliżyć inność swoim znajomym, osobom z którymi pracują lub na których mogą mieć wpływ.
Zapraszamy na stronę projektu!