Jak inspirować innych do działania i zajmowania stanowiska wobec dyskryminacji i aktów antysemityzmu, rasizmu, islamofobii czy homofobii? Jak wspierać kobiety by równe traktowanie stało się normą? Jak być skutecznym sojusznikiem/czką środowiska osób z niepełnosprawnościami? No i jak w końcu to wszystko ująć w działania edukacyjne, również w przestrzeni cyfrowej? Na te wszystkie pytania odpowiedzi w ramach 8 projektów szukało 24 uczestników/ek 13. edycji warszawskiej Akademii Praw Człowieka Humanity in Action Polska.
Polecamy raporty z działań uczestników XIII edycji dorocznej międzynarodowej Akademii Praw Człowieka w 2018 r. Fundacji Humanity In Action Polska:
- TramHero – raport do pobrania tutaj
TramHero, będący rozwinięciem dla Inicjatywy Pasażerskiej, to nazwa facebookowego chatbota, który stał się miejscem wspólnego dążenia do uczynieniu Warszawy miejscem bezpiecznym dla każdego. W ramach tej części projektu, odbyła się sesja zdjęciowa, której efektem jest plakat promujący całość akcji. Został na nim umieszczony kod QR, przekierowujący bezpośrednio na chat. W tworzeniu go wzięli udział między innymi aktywistki aktywiści: Krystyna Sroka, Feras Thadros (Fundacja Ocalenie), Anton Ambroziak (OKO Press). „Reaguj!”
HIA blog: http://hiapoland2018.blogspot.com/2018/07/would-you-like-to-be-tram-hero.html
TramHero FB: https://www.facebook.com/polskitramhero/?ref=br_rs
- #SexIsEqual – raport do pobrania tutaj
Niewielu nastolatków ma możliwość otwarcie i swobodnie rozmawiać o swoich problemach z dorosłymi. Nie zawsze traktowani są poważnie przez starsze pokolenia przez co tematy, które będą niezbędne do odpowiedniego ich wkroczenia w dorosłość, pozostawiają więcej niewyjaśnionych pytań niż klarownych odpowiedzi. Trójka uczestników Akademii Praw Człowieka HIA 2018 zdecydowała się podejść do tego tematu od strony, która łączy nas wszystkich bez względu na orientacje czy tożsamość – seksu. Wpadli na pomysł hashtagu #SexIsEqual, który wyraża ideę docierania do wszystkich nastolatków w sposób swobodny, bezpośredni i integrujący, w którym aspekt seksualności stanie się drogą do otwartej rozmowy także o takich kwestiach jak różnorodność oraz walka z wykluczeniem i dyskryminacją. Jednak jak powszechnie wiadomo, większość młodych ludzi ma trudności z otwartą rozmową o seksie nawet w własnymi rodzicami, co dopiero z obcymi im dorosłymi. Idealnym rozwiązaniem dla tej trudności okazał się chatbot wytworzony przez polski startup – Wandlee. Gwarantuje on poczucie bezpieczeństwa oraz bezpośredni dostęp do odpowiedzi na pytania, które w rozmowie z innymi mogłyby wywołać krępację. Chatbot #SexIsEqual będzie dostępny w trzech wersjach językowych (polski, ukraiński, angielski), co umożliwi korzystanie z niego nastolatkom z wielu krajów oraz przyszłe poszerzenie zakresu inicjatywy.
HIA blog: https://hiapoland2018.blogspot.com/2018/07/sexisequal-so-lets-talk-about-it.html
- „Cursing is Half the Fun” – raport do pobrania tutaj
Trzy uczestniczki Humanity in Action Fellowship 2018 stanęły przed istotnym aktualnie problemem. Jak ograniczyć mowę nienawiści online używając do tego celu rozwiązań technologicznych? Zespół postanowił przyjrzeć się temu zagadnieniu od jego podstawy, czyli właśnie sposobu komunikacji w rzeczywistości wirtualnej, zwłaszcza wśród graczy. Całość idei została oparta na założeniu, że poprzez ograniczenie tego negatywnego zjawiska online, uda się także zmienić zachowania wielu osób na co dzień. Uczestniczki postanowiły posłużyć się hasłem „Cursing is Half the Fun”, które przez zaintrygowanie skłaniało do sprawdzenia co kryje się za powyższym sloganem. Do młodych użytkowników została rozesłana próbna wizualizacja treści chatbota wraz z krótką ankietą.
HIA blog: https://hiapoland2018.blogspot.com/2018/07/three-challenges-two-weeks-one-team.html
- MamyPlan – raport do pobrania tutaj
MamyPlan to organizer stworzony na podstawie idei zrodzonej ze współpracy trzech dziewczyn, z trzech różnych państw. Cel był jasny: stworzyć produkt podejmujący problemy, z którymi spotykają się młode Polki. Mimo tego, że tylko jedna z uczestniczek jest Polką, szybko udało się ustalić, że bez względu na szerokość geograficzną, nastolatki stawiane są w obliczu podobnych wyzwań. Dorastanie w wtłaczanym przez społeczeństwo przekonaniu o mniejszej możliwości rozwoju niż mężczyźni oraz wszechobecnej obecności komentarzy seksistowskich i antyfeministycznych powoduje brak pewności siebie i demotywuje w dążeniu eksploracji samej siebie. We współpracy z organizacją MamyGłos, zespół zdecydował się na stworzenie organizera, który stymulował będzie do samorozwoju, jednocześnie umożliwiając swobodne odkrywanie swojej tożsamości. W postaci tego praktycznego przedmiotu codziennego użytku, dziewczynom udało się zawrzeć idee ciałopozytywności, odkrywania własnego sposobu wyrażania siebie a także zachętę do aktywności STEM (science, technology, engineering and maths). Poza organizacją czasu MamyPlan może spełniać także rolę pamiętnika i zwykłego kalendarza.
HIA blog: https://hiapoland2018.blogspot.com/2018/07/the-three-ps-planning-power-and.html
- Kuchnia Konfliktu – raport do pobrania tutaj
Kuchnia konfliktu to inicjatywa wspierająca imigrantów oraz uchodźców żyjących w Polsce. Z jednej strony rozpowszechnia ideę wielokulturowości, umożliwiając polskiej społeczności poznać jej nowych członków przez aspekt łączący reprezentantów każdej narodowości – miłość do jedzenia. Z drugiej, zapewnia jej wolontariuszom pomoc w aklimatyzacji w Polsce, w tym wsparcie przy kwestiach prawnych.
W 2018 roku trzy uczestniczki Humanity in Action Fellowship po rozmowie z założycielką Kuchni Konfliktu – Jarmiłą Rybicką, postanowiły stworzyć stronę internetową inicjatywy. Powstanie facebookowego fanpage’a oraz zsynchronizowanej aplikacji umożliwiającej zgłoszenia wolontariuszy do udziału w projekcie, jest istotnym krokiem w rozpowszechnianiu idei łączenia świata przez wzajemne poznawanie kultur.
HIA blog: https://hiapoland2018.blogspot.com/2018/07/from-tummy-to-heart.html
- HumanityBox – raport do pobrania tutaj
HumanityBox to pomysł na miejsce umożliwiające aktywizację społeczności przez udostępnienie materiałów informacyjnych i edukacyjnych na tematy związane z zagadnieniami praw człowieka. Tematyka boxu ma być zmieniana co miesiąc, skupiając się na istotnych problemach społeczeństwa. Są to między innymi: prawa osób LGBT+, prawa kobiet czy kwestie związane ze środowiskiem naturalnym. Część przychodu z danego boxu przekazywana będzie do absolwentów/ek Akademii Praw Człowieka oraz/lub organizacji zajmującej się tematyką boxa z danego miesiąca. HumanityBox jest szansą na wzmożenie wzajemnej współpracy aktywistów i aktywistek, poszerzając nasze spojrzenie na aktualne wyzwania społeczeństwa.
HIA blog: https://hiapoland2018.blogspot.com/2018/07/thinking-outside-and-inside-box.html
- GośćInność – raport do pobrania tutaj
Projekt ma na celu umożliwienie uczniom i uczennicom polskich szkół poznanie tematyki migracji. Poprzez warsztaty edukacyjno-kulinarne, nastolatki mają szansę nie tylko zrozumieć idee wielokulturowości, zapoznać się z motywami osób migrujących, ale także w praktyce nauczyć się kuchni, która nie towarzyszy im na co dzień. By rozpowszechnić tę inicjatywę łączenia teoretycznej edukacji praw człowieka z bezpośrednim spotkaniem z drugim człowiekiem, w 2018 roku uczestniczki Akademii postanowiły zająć się szerszą promocją projektu. Po rozpoznaniu potrzeb i oczekiwań zarówno uczniów i uczennic oraz samych imigrantów i uchodźców, powstało video pokazujące osoby współpracujące z GośćInność. Uczestniczki stworzyły także scenariusz wydarzenia, którego wypróbowanie zostało zaplanowane na wrzesień 2018 roku.
HIA blog: https://hiapoland2018.blogspot.com/2018/07/looking-for-new-meaning-of-polish.html
Vimeo: https://vimeo.com/282018957
- Dolnośląski Festiwal Kultury Żydowskiej – raport do pobrania tutaj
Przy współpracy z Stowarzyszenia Żydowskiego Cukunft uczestnicy Akademii HIA postanowili zająć się współczesną obecnością kultury żydowskiej i jej przedstawicieli w Polsce. Tak istotna zarówno kulturowo, jak i historycznie mniejszość, obecna w Polsce przez wieki, wydaje się być wciąż niewystarczająco dobrze poznanym polem polskiej wielokulturowości. Jednocześnie narastającym problemem wydaje się antysemityzm oraz ksenofobiczne nastawienie części społeczeństwa polskiego. By temu zaradzić, zespół uczestników zdecydował się na podjęcie próby przybliżenia Polakom dziedzictwa kultury żydowskiej, które jednocześnie stanowi integralną część polskiej historii. W tym celu zajęto się promocją wydarzeń związanych z kulturą żydowską. Między innymi powstał plakat promujący Dolnośląski Festiwal Kultury Żydowskiej. Rozpoczęto także projekt tabliczki informującej o obecności miejsc, pomników, cmentarzy związanych z dziedzictwem żydowskim.
HIA blog: https://hiapoland2018.blogspot.com/2018/08/you-can-do-anything-if-you-have.html
13. edycja Akademii Praw Człowieka Humanity in Action była objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, a partnerami byli Muzeum Polin i Menora InfoPunkt. Patronatów medialnych udzieliły OKO.press oraz portal NGO.pl.
Projekt był realizowany dzięki finansowemu wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ) oraz Stavros Niarchos Foundation (SNF).
- Więcej informacji nt. projektu oraz działań Humanity in Action Polska znajduje się na:
www.hiapoland2018.blogspot.com (blog współtworzony przez uczestników/ek Akademii Praw Człowieka)