Projekt „Untold Stories | Forgotten Places of Memory” realizowany w 2022 r. we współpracy z Humanity in Action Germany i Humanity in Action Netherlands miał charakter intersekcjonalny i multidyscyplinarny, a formuła, którą stworzyliśmy sprawiła, że był inkluzywny i partycypacyjny oraz miał mocny komponent sieciowania. W projekcie wzięło udział świetne grono „zmieniaczy i zmieniaczek świata”: 12 edukatorów/ek, nauczycieli/ek z Polski i z Niemiec, uczących języków polskiego, angielskiego, niemieckiego, historii, wiedzy o społeczeństwie i etyki – a wśród mentorów/ek i ekspertów/ek byli/ły m.in Leonie Schöler, Jason Francisco, Miriam Synger, dr Małgorzata Kołaczek, Monika Mazur-Rafał, dr Magdalena Szarota. Projekt zwieńczyła konferencja „NIEOPOWIEDZIANE HISTORIE Wyzwania, szanse i narzędzia w edukacji historycznej i o prawach człowieka”, która odbyła się 11.12.2022 r. w Krakowie. Więcej o tym wydarzeniu możecie przeczytać TUTAJ.
W ramach projektu uczestnicy i uczestniczki ze wsparciem merytorycznym zespołu HIA Polska stworzyli/ły materiały edukacyjne, które każdy i każda z Was może bezpłatnie pobrać z naszej strony!
W pracy nad materiałami edukacyjnymi przyświecała nam dokładnie ta sama idea, co w trakcie planowania i realizowania całego projektu: poznanie historii, konfrontacja z trudną przeszłością, odkrywanie zapomnianych i przemilczanych historii jest jednym z najlepszych sposobów na zrozumienie i krytyczne spojrzenie na to, co dzieje się tu i teraz, a dzięki temu na przemyślane i aktywne działanie na rzecz praw człowieka. Dlatego też scenariusze lekcji i warsztatów oraz prezentacje, które możecie pobrać odwołują się do wydarzeń z przeszłości, ale wzbogacone są o elementy dotyczące współczesności, bazujące na edukacji o prawach człowieka. Oprócz scenariuszy lekcji i warsztatów, gotowych do wykorzystania w czasie zajęć, warsztatów czy lekcji, przygotowaliśmy także film edukacyjny (w j. polskim z napisami w j. angielskim) „Szlakiem Krakowskich Mezuz” oraz materiały edukacyjne (w j. polskim oraz w j. angielskim) do zajęć na jego podstawie.
Mimo że dotyczy on wycinka historii konkretnego miasta, to pokazuje także uniwersalne metody pracy z historią lokalną. W filmie znajdziecie sporo wskazówek gdzie i jak szukać informacji o dawnych (żydowskich, ale nie tylko) mieszkańcach i mieszkankach Waszych miast i miasteczek. Mamy nadzieję, że film „Szlakiem Krakowskich Mezuz” będzie dla Was inspiracją do przywracania pamięci, ale także do działania na rzecz tolerancji, różnorodności i praw człowieka dziś!
Efekty pracy uczestników i uczestniczek projektu „Untold Stories | Forgotten Places of Memory” są dostępne bezpłatnie w formie interaktywnej publikacji online w j. polskim i j. angielskim dla każdego i każdej z Was.
Koordynatorką projektu jest Larysa Michalska, a nadzór nad projektem sprawuje Monika Mazur-Rafał.
Wiecej o aktywnościach związanych z projektem możecie przeczytać TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.
Projekt „Untold Stories | Forgotten Places of Memory” realizujemy we współpracy z Humanity in Action Germany i Humanity in Action Netherlands.
Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ i Federalne Ministerstwo Finansów (BMF).