W międzynarodowej sieci Humanity in Action mamy przekonanie poparte doświadczeniem , że poznanie historii, konfrontacja z trudną przeszłością, odkrywanie zapomnianych i przemilczanych historii jest jednym z najlepszych sposobów na zrozumienie i krytyczne spojrzenie na to, co dzieje się tu i teraz. Spojrzenie w przeszłość może też pomóc w kreowaniu przyszłości – przyjaznej i bezpiecznej dla każdej i każdego z nas. Ta idea towarzyszy uczestnikom i uczestniczkom międzynarodowego projektu „Untold Stories | Forgotten Places of Memory”.
Dzięki warsztatom z Maćkiem Zabierowskim, kierownikiem działu edukacji w Muzeum Żydowskim w Oświęcimiu, współautorem programu Akademia Edukacji Antydyskryminacyjnej dla nauczycieli/ek oraz aplikacji mobilnej „Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia”, uczestnicy i uczestniczki rozwinęli/ły swoje kompetencje w zakresie zdalnego nauczania i tworzenia materiałów edukacyjnych online. Leonie Schöler, historyczka, dziennikarka, aktywistka, opowiedziała o edukacji (zwłaszcza na „trudne” tematy) za pomocą social mediów, a w czasie spotkania z Jasonem Francisco, fotografem, wykładowcą akademickim, artystą i eseistą dokumentującym pamięć i nowe kierunki sztuki jako świadectwa. oddaliśmy i oddałyśmy się rozmyślaniom i rozmowom o pamięci i wymazywaniu historii z pamięci oraz o tym jaka jest rola edukacji w obu tych procesach.
Do tej pory mieliśmy okazję spotykać się online w czasie warsztatów i dyskusji, a już niebawem spędzimy razem kilka dni w Krakowie podczas Educathonu, czyli edukacyjnego maratonu, którego efektem będą inkluzywne i interesujące materiały edukacyjne dostępne bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych .
Stay tuned!
Projekt „Untold Stories | Forgotten Places of Memory” realizujemy we współpracy z Humanity in Action Germany i Humanity in Action Netherlands.