„Jestem pełna entuzjazmu, z mnóstwem rzeczy do przemyślenia i jeszcze bardziej głodna wiedzy, niż na początku!” uczestniczka projektu
„To było transformujące. Byłem w stanie skonfrontować się z własnymi lękami i uprzedzeniami.” uczestnik projektu
Po kilku miesiącach spotkań i warsztatów online komponent edukacyjny „Teachers Training” międzynarodowego projektu „Untold Stories | Forgotten Places of Memory” zadebiutował w realu! W dniach 30.07-04.08.2022 r. 12 uczestników i uczestniczek z Polski i z Niemiec, biorących udział w edukacyjnym komponencie projektu w końcu mogło zobaczyć się na żywo w Krakowie. Nasza różnorodna grupa edukatorów/ek, nauczycieli/ek, przewodników/ek wzięła udział w szkoleniu które ze względu na formułę nazwaliśmy „Educathon”. Spędziliśmy razem 5 intensywnych dni, podczas których nie tylko rozwijaliśmy/łyśmy wiedzę i umiejętności, ale także zacieśnialiśmy/łyśmy relacje w naszej projektowej grupie. Mieliśmy okazję spotkać sie z byłą więźniarką Auschwitz-Birkenau, a także uczyć się od wykładowczń akademickich reprezentujacych Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Opolski, profesjonalnego fotografa, przewodników/czek miejskich i muzealnych, aktywistów/ek i od… siebie nawzajem.
Projekt „Untold Stories | Forgotten Places of Memory” ma na celu odkrycie zapomnianych miejsc, poznanie nieopowiedzianych historii o niesprawiedliwości i okrucieństwach reżimu narodowosocjalistycznego. Doskonale wiemy jak trudne to tematy i jak wiele energii, wiedzy i zapału potrzeba, aby je zgłębiać i o nich edukować. Dlatego oprócz wiedzy teoretycznej i praktycznych narzędzi daliśmy uczestnikom i uczestniczkom możliwość wspólnej pracy, czerpania inspiracji od siebie nawzajem i budowania poczucia wspólnoty, wsparcia i zrozumienia, tak ważnych na edukacyjno-aktywistycznym polu.
Nasze krakowskie spotkanie rozpoczęliśmy/łyśmy od zmapowania planów i pomysłów, które uczestnicy i uczestniczki będą realizować w ramach swoich mini-projektów edukacyjnych. Część z nich zawiera komponenty foto-video, dlatego w programie szkolenia znalazły się warsztaty fotograficzne, które poprowadził Piotr Bansik BananStudio.pl – zdjęcia i (czasami)
W czasie warsztatów z dr Małgorzatą Kołaczek (zastępczynią dyrektora ds. studenckich i adiunktką w Instytucie Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, współzałożycielką i wiceprezeską zarządu Fundacji W Stronę Dialogu) przyjrzeliśmy/łyśmy się historii i kulturze Romów, a także problemom, z którymi boryka się ta mniejszość współcześnie (część z nich jest mocno zakorzeniona w historii i krzywdzących stereotypach). Spotkanie z Miriam Synger prowadzącą instagramowy profil jestemżydówką pozwoliło lepiej poznać specyfikę kultury żydowskiej oraz podpatrzeć jak w otwarty i przystępny sposób można edukować także za pośrednictwem social mediów.
Nasze spotkanie odbywało się na Kazimierzu – w dawnej dzielnicy żydowskiej. Wspólnie z Janiną Naskalską-Babik w czasie zwiedzania połączonego z warsztatem odkrywaliśmy/łyśmy ślady mezuz przypominające o dawnych mieszkańcach tej części Krakowa.
Niezwykle ważnym elementem programu była wizyta w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau, po którym oprowadził nas Wojciech Menżyk. Data tej wizyty była nieprzypadkowa – odwiedziliśmy/łyśmy miejsce pamięci 2 sierpnia, w rocznicę likwidacji tzw. obozu cygańskiego w Birkenau. Wzięliśmy/łyśmy także udział w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie i jego ofiary.
Podsumowaniem wizyty w Auschwitz było spotkanie z Lidią Maksymowicz – byłą więźniarką Birkenau. Dla wielu uczestników/czek było to bardzo poruszające i zmieniające perspektywę na wiele spraw wydarzenie.
W czasie warsztatów z dr Marzanną Pogorzelską (pracującą w Katedrze Historii Oświaty i Wychowania oraz Pedagogiki Porównawczej Uniwersytetu Opolskiego uczestnicy/czki dowiedzieli/ły się jak aktywnie wspierać uczniów i uczennice ze społeczności LGBTIQ i jak komunikować się w sposób otwarty i inkluzywny.
Po wystawach Żydowskiego Muzeum Galicja, gdzie odbywało się nasze seminarium, oprowadziła Anna Wencel z muzealnego Działu Edukacji, a warsztaty uzupełniające „skrzynki z edukacyjnymi narzędziami” uczestników/czek prowadziła koordynatorka projektu „Untold Stories | Forgotten Places of Memory” Larysa Michalska.
Mimo że spotkanie na żywo dobiegło końca, to nie koniec naszej (współ)pracy. Przez najbliższe tygodnie uczestnicy/czki będą opracowywać własne materiały edukacyjne, które po fazie testów będa dostępne online dla wszystkich zainteresowanych osób! Po krótkiej, wakacyjnej przerwie wracamy też do kolejnych spotkań online żeby grupową kreatywną energię i zapał do wspólnej pracy przełożyć na kolejne działania.
Projekt „Untold Stories | Forgotten Places of Memory” realizujemy we współpracy z Humanity in Action Germany i Humanity in Action Netherlands.
Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ i Federalne Ministerstwo Finansów (BMF).