- Jesteś nauczycielem/ką edukatorem/ką, aktywistą/tką i działasz w obszarze edukacji historycznej i/lub praw człowieka?
- Interesują Cię różne sposoby łączenia obu obszarów?
- Szukasz inspiracji, jak w ciekawy i niesztampowy sposób uczyć o historii wielkiej, trudnej, odległej, ale także tej całkiem bliskiej, lokalnej?
- Wiesz dobrze, że ludzie to nie liczby, a ofiary zła to nie statystyki, tylko twarze, marzenia i osobiste historie, ale brakuje Ci pomysłów jak w interesujący i wartościowy sposób pracować z biografiami?
- Chcesz zainspirować uczniów, społeczników, czy społeczność lokalną do podjęcia konkretnych działań?
Jeśli tak to zapraszamy Cię do udziału w webinarium “History, herstory, our story. How to teach about the difficult past through bios and local history?”.
Webinar będzie transmitowany na żywo na stronie Humanity in Action Polska na Facebooku.
Spotkajmy się w przededniu 77 rocznicy wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz, aby porozmawiać w międzynarodowym gronie, podzielić się doświadczeniem i dobrymi praktykami w pracy z historiami osobistymi i lokalnymi. Paneliści i panelistki opowiedzą o różnych metodach i kontekstach pracy z biografiami, które oprócz wartości historycznej, niosą ze sobą ogromny ładunek emocjonalny i poznawczy oraz mogą być pretekstem do dyskusji nie tylko o przeszłości, ale także o tym, co tu i teraz. Porozmawiamy też o tym, jak historie osobiste, rodzinne i lokalne mogą zainspirować do działania i jak przeszłość może pobudzić do działania współczesnych aktywistów.
Webinar jest wydarzeniem towarzyszącym premierze edukacyjno-aktywistycznej aplikacji mobilnej 10 KROKÓW, zrealizowanej w ramach projektu “Przejdź do historii! Przyjmij wyzwanie.” Przedstawiliśmy w niej opracowaną przez prof. Gregory’ego Stantona teorię 10 kroków prowadzących do ludobójstwa. Aby zobrazować poszczególne etapy i zwrócić uwagę na ich niebezpieczną powtarzalność, skupiliśmy się na biografiach osób, które w czasie II wojny światowej nie pozostały obojętne, wystąpiły w obronie godności i praw człowieka, przeciwstawiły się przemocy i niesprawiedliwości i które swoim odważnym działaniem pomagały innym.
Prawa człowieka to nie (tylko) historia, dlatego w aplikacji nawiązujemy także do otaczającej nas rzeczywistości i pokazujemy jak pewne schematy myślowe i konkretne działania mające na celu stygmatyzację, czy dyskryminację przejawiają się także współcześnie. Świadomość ich powtarzalności i umiejętność ich dostrzegania stanowią pierwszy krok, który każda i każdy z nas może zrobić w walce o równość, godność i sprawiedliwość.
W dyskusji udział wezmą dr Andrea Despot (Chief Executive Officer of the EVZ Foundation), dr Tomasz Cebulski (genealog, edukator, założyciel Polin Travel), Antje Scheidler (Dyrektorka Humanity in Action Germany, Dyrektorka Programów Europejskich w Humanity in Action), Leonie Schöler (historyczka, dziennikarka, influencerka), Maximilian von Schoeler (koordynator projektów w Centropie), Miško Stanišić (Dyrektor Terraforming).
O tych aspektach, a także o łączeniu edukacji historycznej z edukacją o prawach człowieka i z aktywizmem, rozmawialiśmy też w czasie webinaru (po polsku) “Prawa człowieka to nie (tylko) historia!”, którego zapis możecie zobaczyć: tutaj.
Więcej o projekcie: tutaj.
Projekt “Przejdź do historii! Przyjmij wyzwanie” finansowany jest przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ) oraz Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu YOUNG PEOPLE remember.
Patronat honorowy:
POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich
Patronaty:
Jewish.pl ngo.pl Instytut Judaistyki Uniwersytet Jagielloński w Krakowie Oświęcimski Instytut Praw Człowieka