Co się stanie, gdy mowę nienawiści przeniesiemy ze sfery on-line w przestrzeń off-line? Jak walczyć z hejtem ukrytym w codziennym, zwykłym języku? Dostrzegając problem, w jaki sposób można opracować kampanię społeczną bez wielkiego budżetu i zwrócić uwagę ludzi na problemy łamania praw człowieka? Fundacja Humanity In Action Polska prezentuje autorskie kampanie społeczne przeciwko mowie nienawiści i nietolerancji uczestników Inkubatora Idei.
We wtorek, 23 czerwca w Faktycznym Domu Kultury młodzi aktywiści i aktywistki z Polski, Niemiec, USA i Ukrainy podczas otwartego wydarzenia „8 pomysłów na kampanie społeczne” zaprezentowali swoje pomysły, jak walczyć z hejtem.
Kampanie to wynik miesięcznej pracy uczestników i uczestniczek Akademii Praw Człowieka w ramach projektu „Inkubator Idei: transformacja, demokracja i prawa człowieka”.
Oto 8 kampanii społecznych przygotowanych przez międzynarodowe zespoły i zaprezentowanych podczas spotkania (wszystkie można śledzić online i przyłączyć się do nich):
Co się stanie, gdy mowę nienawiści przeniesiemy ze sfery on-line w przestrzeń off-line? Zobaczcie co o tym sądzą zagadnięci na ulicy przechodnie. Kampania porusza często bagatelizowany temat mowy nienawiści wobec kobiet w Internecie. Autorki: Camille Erickson, Ola Mosiołek, Kasia Siemasz
Wysłuchajcie historii Muzułmanów mieszkających w Polsce, którzy nie zgadzają się na hejt wobec wyznawców islamu. Poznajcie Atifa, Grzegorza, Abdula i Abu Bakra. Autorzy i autorki: John Esteban, Maja Lepieszka, Marta Siwka.
Byłeś/aś kiedyś świadkiem molestowania seksualnego w pracy? A może sam/sama tego doświadczyłeś/aś? Jaka była Twoja reakcja? Zobacz, co proponują autorki kampanii Wykreśl z grafiku. Autorki: Hanna Pieńczykowska, Madeline Hung, Magdalena Miśkowicz.
Czy doświadczyłeś/aś kiedyś przemocy wynikającej z rasizmu i ksenofobii? Obejrzyj film kręcony z perspektywy ofiary nienawiści i nietolerancji. Autorzy i autorki: Surya Karki, Thuy Anh Phan, Nora Lassahn.
Czy obrazić można tylko ostrymi słowami? Kampania w oryginalny, a czasami kontrowersyjny sposób zwraca uwagę na antysemityzm kryjący się w codziennym, zwykłym języku. Autorzy i autorki: Oleksii Bondarev, Nina Grabyś, Elliot Mamet.
Temat bardzo aktualny – jak potraktować ludzi, których ekstremalne okoliczności zmusiły do ucieczki z kraju? Autorzy i autorki: Karolina Osiak, Robert Tessier, Oleksandra Zmiyenko.
Kampania dotycząca jednej z najbardziej hejtowanych grup mniejszościowych w Polsce. Sprawdź, czy stereotypy o Romach mają coś wspólnego z faktami. Autorzy i autorki: Ashley Blackwell, Martin Shinagl, Ania Wójcik.
Pełne radości i imprezowania życie osób LGBTQ w Polsce, czy aby na pewno? Kampania pokazuje problem Polaków z tolerancją dla mniejszości seksualnych. Autorki: Anna Maria Guadarrama, Anula Jochym, Ola Zagłoba.
Kampanie zostały opracowane w ramach inicjatywy pt. „Inkubator idei: transformacja, demokracja i prawa człowieka”, która odbyła się w Warszawie w dniach 29.05-25.06.2015. Jest to już X edycja corocznej międzynarodowej Akademii Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej, którą organizuje Fundacja Humanity In Action Polska. W tegorocznej akademii wzięło udział 24 młodych liderów, aktywistów oraz młodych profesjonalistów, pochodzących z różnych krajów i/lub studiujących w Polsce, na Ukrainie, w Niemczech i USA.
Dlaczego temat mowy nienawiści i dyskryminacji?
Z badań opublikowanych przez Fundację im. S. Batorego (Mowa nienawiści – raport z badań sondażowych, 2014) wynikają niepokojące fakty. Aż 70% młodych Polaków miało kontakt z rasistowską mową nienawiści w Internecie. Istnieje także daleko idące społeczne przyzwolenie na hejtowanie konkretnych ludzi. Najczęściej nienawistne komentarze uderzają w grupę LGBT, Żydów, Romów i Muzułmanów.
Dlatego przewodnim tematem X edycji dorocznej międzynarodowej Akademii Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej Fundacji Humanity In Action Polska była wielokulturowość i związane z tym zjawiskiem wyzwania, w szczególności mowa nienawiści i dyskryminacja wobec różnych grup społecznych.
Akademia to miesięczny program edukacyjny, który ma na celu poznanie wyzwań związanych z przestrzeganiem praw człowieka przez Polskę w perspektywie historycznej i współczesnej, a także poznanie skutecznych strategii przeciwdziałania naruszeniom praw człowieka. Uczestnicy pogłębiają swoją wiedzę na temat praw podstawowych, społeczeństwa obywatelskiego i demokracji, traktując Polskę jako studium przypadku. Uczą się przez działanie, rozwijając dzięki temu szereg umiejętności pomocnych w aktywizmie społecznym. Pod okiem specjalistów i ekspertów z danych dziedzin pracują w międzynarodowych zespołach i na konkretnych przykładach szukają sposobów na twórcze działania antydyskryminacyjne i antyhejtowe kierowane głównie do młodych ludzi.