Po 2 latach efektywnego działania online wracamy z kolejną – tym razem hybrydową (on-line i stacjonarną) – Akademią Praw Człowieka | Humanity in Action Fellowship 2022. Na roczną aktywistyczną przygodę (czerwiec 2022-czerwiec 2023) złożą się międzynarodowe spotkania online, intensywny program stacjonarny w Warszawie (równolegle z programami w Amsterdamie, Berlinie, Kopenhadze i Sarajewie), międzynarodowa konferencja „Untold stories” w Berlinie i program mentoringowy.W tym roku hasło przewodnie polskiej części Akademii brzmi: „Nikt Nie Jest Nielegalny” – program w całości dotyczyć będzie działań na rzecz osób uchodźczych i migranckich. Od połowy czerwca ugościmy w Warszawie 17 młodych aktywistów/ek z Polski, USA, Niemiec i Ukrainy, działających i kształcących się w obszarach nauk społecznych, sztuki, dziennikarstwa, psychologii, migracji, prawa czy nawet ochrony zdrowia. W sumie w całym Humanity in Action Fellowship 2022 wezmą udział 93 osoby z całego świata.
Wspólnie przyjrzymy się mechanizmom przeciwdziałania dyskryminacji w Polsce, skupiając się na prawach mniejszości. Przez 9 intensywnych dni (13-22 czerwca) zanurzymy się w inspirujących wykładach, dyskusjach i warsztatach z ekspertami/tkami w dziedzinach historii, sztuki, ekonomii czy prawa, takimi jak prof. Adam Bodnar, były RPO, prof. Agnieszka Graff i prof. Michał Bilewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, Anna Alboth, dziennikarka i aktywistka, czy Anna Błaszczak-Banasiak, prezeska Amnesty International Polska. Postawimy pytanie: jak polskie władze oraz społeczeństwo radzą sobie z obecnymi wyzwaniami związanymi z przestrzeganiem praw człowieka?
Akademia to też przestrzeń inspiracji i planowania konkretnych działań aktywistycznych, w realizacji których wesprzemy aktywistki/tów w kolejnych miesiącach. Każdy i każda z nich zrealizuje swój autorski Action Project, wywierając realny wpływ na swoją lokalną społeczność. W poprzednich latach w ramach Akademii Praw Człowieka wypracowane zostały uznane już inicjatywy takie jak: Kuchnia Konfliktu, HER Docs Film Festival, GośćInność, Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego.
Tegorocznymi koordynatorkami Akademii są Zuzanna Krzątała, aktywistka zaangażowana m.in. w pomoc osobom uchodźczym i wspieranie praw kobiet (Senior Fellow 2019) oraz Karolina Biedroń, artystka i trenerka równościowa (Senior Fellow 2021).
Akademia Praw Człowieka 2022 jest zrealizowana dzięki wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ).