Dlaczego mowa nienawiści jest szkodliwa dla wszystkich? Jak efektywnie działać na rzecz zmiany społecznej i praw człowieka? Jak być skutecznym sojuszniczką/kiem grup dyskryminowanych w Polsce? W jaki sposób tworzyć innowacyjne działania z zakresu przedsiębiorczości społecznej?
Te pytania towarzyszyć będą 24 młodym aktywistkom/om z Polski, USA, Grecji, Niemiec i Ukrainy, które/rzy zostali zaproszeni do udziału w 14 edycji Akademii Praw Człowieka odbywającej się w Warszawie w dniach: 7.06-04.07.2019 r. Tegoroczna edycja dedykowana jest pamięci tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz wartościom takim jak dialog i współpraca, które propagował w swojej działalności publicznej.
Podczas czterech intensywnych tygodni uczestniczki/cy pod okiem doświadczonych ekspertek/ów i aktywistek/ów najpierw zdobędą/pogłębią wiedzę na temat aktualnych problemów praw człowieka oraz wyzwań związanych z zapobieganiem dyskryminacji i mowie nienawiści w Polsce. O nierównościach społecznych w Polsce, sytuacji mniejszości, wielokulturowej historii oraz obecnej polaryzacji społecznej dyskutować będziemy z m.in. Natalią Broniarczyk, prof. Michałem Bilewiczem, Konstantym Gebertem, Zuzanną Radzik, prof. Janem Sową. Następnie w międzynarodowych zespołach pod opieką mentorów/ek, uczestniczki/cy poznają narzędzia społecznego biznesu, innowacyjnej edukacji i kampanii społecznych oraz opracują propozycje działań wspierających społeczne startupy.
Finałem Akademii będzie publiczne wydarzenie w ramach naszej serii spotkań Pitch and Pizza Night 4.0. podczas którego uczestniczki/cy w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie (02.07.2019 r.) zaprezentują swoje pomysły na działania społeczne. Zapraszamy!
14. edycja Akademii Praw Człowieka Humanity in Action objęta jest honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Prezydenta m.st Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Patronem medialnym jest Akademickie Radio Kampus. Projekt jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ). Dziękujemy także Fundacji Stavros Niarchos, dzięki której możliwy jest udział uczestników/czek z Grecji.