Rzetelna analiza historii, edukacja o prawach człowieka i powiązanie tych aspektów z rzeczywistością, której doświadczamy na co dzień są niezwykle ważne dla nas. W oparciu o te elementy stworzyliśmy projekt “Przejdź do historii! Przyjmij wyzwanie”. Jego celem jest przywrócenie pamięci o osobach zapomnianych, bądź mniej znanych, które w czasie II wojny światowej nie pozostały obojętne, wystąpiły w obronie godności i praw człowieka, przeciwstawiły się przemocy i niesprawiedliwości, i które swoim odważnym działaniem pomagały innym. Efektem projektu będzie pierwsza tego rodzaju edukacyjna aplikacja mobilna, w której poprzez biografie takich osób, przedstawimy teorię kroków prowadzących do ludobójstwa opracowaną przez Gregory’ego Stantona. Już niebawem oddamy tę aplikację (dostępną w językach polskim, angielskim, niemieckim) w Wasze ręce.
W międzyczasie, nasza aplikacja miała swoją “prapremierę” podczas międzynarodowego Sympozjum „Mikroistorije Holokausta i arhivska pedagogija” zorganizowanego przez Terraforming.org w Arhiv Vojvodine w dniach 22-24 września w Nowym Sadzie (Serbia). Larysa Michalska, koordynatorka projektu „Przejdź do historii! Przyjmij wyzwanie”, podczas panelu dyskusyjnego „Mikroistorije i inkluzywna kultura sećanja” poświęconego historiom lokalnym i osobistym i ich znaczeniu dla edukacji i zachowywania pamięci, przedstawiła merytoryczne założenia naszego projektu oraz przedyskutowała z uczestnikami i uczestniczkami Sympozjum jego innowacyjne elementy. Pozytywny feedback i deklaracje chęci korzystania z aplikacji po raz kolejny utwierdziły nas w przekonaniu, że o trudnych tematach i skomplikowanej historii należy mówić, dyskutować i edukować. I co najważniejsze – dawać narzędzia i inspirować do działania. Zmiana nie zrobi się sama, ale sami nie zawsze potrafimy coś zmienić, dlatego potrzebujemy aktywnej i zaangażowanej społeczności. Wspólnie możemy więcej!
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ) oraz Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Patronaty:
Jewish.pl ngo.pl Instytut Judaistyki Uniwersytet Jagielloński w Krakowie POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich Oświęcimski Instytut Praw Człowieka