Jak powinna działać dyplomacja w obliczu dynamicznie zmieniających się międzynarodowych wyzwań? W jaki sposób wielokulturowość wpływa na globalną politykę? Czego młodzi /de profesjonaliści/tki mogą nauczyć się od doświadczonych dyplomatów/tek i ekspertów/ek?
Diplomacy and Diversity to program organizowany przez Humanity in Action dla młodych i wyróżniających się ludzi. Celem programu jest kształcenie, rozwijanie umiejętności i inspirowanie młodego pokolenia liderów/ek z różnych dyscyplin i środowisk do stawiania czoła globalnym wyzwaniom i do rozwijania kariery zawodowej w dyplomacji, a także zwiększanie świadomości na temat znaczenia różnorodności w dyplomacji i wymianie międzynarodowej.
W ciągu ostatnich lat nastroje społeczne w Europie, USA i innych regionach świata znacznie się zaostrzyły. Konflikty zbrojne, kryzys migracyjny, zagrożenie terroryzmem, globalne ocieplenie oraz nieprzestrzeganie praw człowieka – to nasza nowa rzeczywistość. Ksenofobia zdaje się przeżywać renesans. Coraz więcej jest mowy i aktów nienawiści, dla których duża część społeczeństwa wyraża przyzwolenie. Poglądy uległy radykalizacji, młodzi ludzie chętniej głosują na skrajne partie uprawiające nacjonalistyczną politykę. W publicznych mediach emitowane są wypowiedzi nasycone rasizmem, homofobią i szowinizmem. Trwa propaganda nienawiści, która przyczynia się do wzrostu postaw ksenofobicznych on- i offline.
Jednak współcześnie polityka nie jest już wyłączną domeną osób sprawujących władzę. W dobie powszechnego dostępu do informacji głos społeczeństwa i dyplomacja publiczna znacznie zyskały na znaczeniu. Wpływ na decyzje polityczne mają organizacje pozarządowe, szefowie/owe firm, samorządy, dziennikarze/rki, think tanki i internetowi aktywiści. Liderzy/rki zmiany to coraz częściej młodzi ludzie z wizją lepszego świata, który chcą kreować nową rzeczywistość. Dlatego Humanity in Action po raz kolejny poprzez swój program Diplomacy and Diversity Fellowship tworzy środowisko dla ich rozwoju, wspiera stypendystów/stki wiedzą ekspercką i dostarcza narzędzi do profesjonalnej realizacji działań.
Tegoroczna edycja programu odbyła się w Waszyngtonie, Berlinie oraz Warszawie i zakończyła się konferencją w Atenach. Wiodącymi tematami były m.in. przestrzeganie praw człowieka, w tym wyzwania związane z napływem uchodźców z regionów objętych konfliktami i z integracją przybyszy w już zróżnicowanych kulturowo społeczeństwach; problematyka bezpieczeństwa międzynarodowego i narodowego w kontekście walki z terroryzmem, aktualnych konfliktów zbrojnych i napięć społecznych, w tym problem bezpieczeństwo prywatnych danych czy zagadnienie wolności słowa; wyzwania w zakresie polityk zagranicznych dla dyplomacji publicznej i sektora filantropii w zakresie realnego zapewnienia przestrzegania równego traktowania wszystkich obywateli. Podczas tygodniowego pobytu w Warszawie uczestnicy/czki mieli okazję poznać bliżej historię Polski skupiając się na II wojnie światowej, Holokauście oraz powojenny socjalistyczny reżim oraz przedyskutować wpływ Solidarności i transformacji systemowej na współczesną Polskę i Polaków. W tym kontekście uczestnicy i uczestniczki mogli zrozumieć ewolucję społeczeństwa od wielokulturowego modelu do wymuszonej wydarzeniami historycznymi homogeniczności. Ważnymi punktami warszawskiego programu były wizyty: w unijnej agencji Frontex i wysłuchanie prelekcji na temat wspierania państw UE w zapewnianiu bezpieczeństwa granic i pomocy w ratowaniu masowo przypływających uchodźców na Morzu Śródziemnym, zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum POLIN, oraz dyskusja na temat rosnącego zagrożenia mową nienawiści i przestępstwami nienawiści w siedzibie OBWE. Prowadzone były liczne dyskusje i debaty, wspierane przez ekspertów z poszczególnych dziedzin. Program zaszczycili swoją obecnością m.in.: Eugeniusz Smolar (b. dyrektor sekcji polskiej BBC, ekspert ds. międzynarodowych, Konstanty Gebert (dziennikarz), prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett (kurator wystawy stałej Muzeum POLIN), Larry Olomofe (ekspert ds. zwalczania rasizmu i ksenofobii OBWE/ODIHR), Ewa Moncure (Rzecznik Prasowa, Frontex), Janusz Reiter (b. Ambasador RP w RFN i USA), Agnieszka Magdziak-Miszewska (b. Ambasador RP w Izraelu, ekspertka ds. polskiej polityki wschodniej), Agnieszka Kosowicz (Prezeska Fundacji Polskie Forum Migracyjne) i Katarzyna Szymielewicz (prezeska Fundacji Panoptykon).
Więcej o programie Diplomacy and Diversity Fellowship: www.humanityinaction.org/programs/10-the-diplomacy-and-diversity-fellowship