Czas start. Litry kawy i napojów energetycznych. Skupienie. Zmęczenie. Eureka… i radość! Tak w pigułce wygląda hackathon tj. ‘maraton’ oparty na pracy zespołu, który ‘hakuje’, czyli rozwiązuje jakiś problem na czas. Coraz częściej taka formuła jest wykorzystywana w tematach społecznych oraz we współpracy z organizacjami trzeciego sektora.
W tym roku w Polsce odbyły się takie dwa ważne i wyjątkowe wydarzenia: HackYeah (14-15.09.2019) – największy stacjonarny europejski hackathon oraz 48-godzinny Hackathon Antisemitism (4-6.10.2019) w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Do udziału w obu hackathonach w roli mentorki merytorycznej została zaproszona Monika Mazur-Rafał, prezeska HIA Polska. Jak podkreśliła: „W naszej pracy z młodymi ludźmi na rzecz praw człowieka cały czas testujemy nowe podejścia do generowania wartościowych i niesztampowych rozwiązań do społecznych bolączek, takich jak mowa nienawiści, dyskryminacja czy antysemityzm. Udział w hackathonach jest okazją, żeby na bazie naszego wieloletniego doświadczenia inspirować jak skutecznie reagować na te zjawiska. Oba wydarzenia były rewelacyjne – iskrzyły pomysłami i świetną energią.”
W HackYeah, które miało miejsce w ogromnej przestrzeni Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie wzięło udział ponad 2500 osób. Tutaj krótka filmowa relacja z tego wydarzenia-petardy. Natomiast Hackathon Antisemitism został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich i wzięło w nim udział międzynarodowe grono uczestników/czek – nie tylko programistów/tek, ale również aktywistów/tek, przedsiębiorców/czyń i naukowców/czyń. Tutaj filmik prezentujący zwycięski pomysł. Brawa dla organizatorów obu wydarzeń i uczestników/czek!