Czym jest Unia Europejska? Jak działa Parlament Europejski? Jakie korzyści płyną z udziału Polski w integracji europejskiej? Dlaczego warto wziąć udział w wyborach europejskich?
O tych oraz innych aspektach związanych z Unią Europejską dyskutowaliśmy z pełnoletnimi uczniami i uczennicami – osobami, które już 26 maja 2019 r. będą miały szansę po raz pierwszy zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Podczas ogólnopolskich warsztatów pt. „Unia Europejska: Nasz Powerbank”, które przygotowaliśmy w ramach współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce odwiedziliśmy w kwietniu i maju aż 11 szkół (licea, szkoły techniczne i branżowe) w ośmiu miastach w różnych województwach. W efekcie spotkaliśmy się
z ponad 200 fantastycznymi młodymi osobami.
Warsztaty poprowadziły doświadczone edukatorki HIA Polska, które wdrażały motto ‘nie ma złych pytań’ stawiając na interaktywność oraz otwartość. Aby pokazać na czym polega wspólnota wartości w UE i wielokulturowość w praktyce, w warsztatach brał/a udział migrant/ka z Ukrainy i Gruzji dzieląc się z młodzieżą przemyśleniami, jak członkostwo Polski w UE przyczynia się do rozwoju naszego kraju, szczególnie w porównaniu z krajami, które tych możliwości nie mają.
Spektrum poruszonych tematów było ogromne! Dyskutowaliśmy m.in.: na temat udogodnień, z jakich młodzi korzystają na co dzień dzięki członkostwu Polski w UE. Dzieliliśmy się praktycznymi przykładami jak swoboda przepływu osób w ramach Strefy Schengen wpływa na naszą codzienność. Omówiliśmy możliwości korzystania z ubezpieczeń zdrowotnych w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, tanich połączeń telefonicznych w UE oraz możliwość pracy i nauki na uniwersytetach w każdym kraju Unii (i poza nią). Specjalnie zaproszony na zajęcia migrant/ka opowiadał/a o możliwościach studiowania i wolontariatu we Wspólnocie Europejskiej. Motywowaliśmy do odkrywania krajów UE w ramach podróży, studiów czy pracy w UE. Przyglądaliśmy się też naszym wspólnym wartościom związanym ze współtworzeniem Wspólnoty Europejskiej. I wreszcie rozmawialiśmy również o naszych obywatelskich obowiązkach – czyli udziale w wyborach.
Inspirowaliśmy uczniów i uczennice do reprezentowania i pielęgnowana szacunku dla ludzkiej godności, wolności, demokracji, pluralizmu, równości (w tym równych praw kobiet i mężczyzn), poszanowanie rządów prawa, szacunek dla praw człowieka w tym praw osób należących do mniejszości (etnicznych, religijnych, seksualnych itd.), niedyskryminacji, tolerancji i solidarności.
Zaangażowanie i entuzjazm uczniów i uczennic przerósł nasze oczekiwania. W swoich ewaluacjach podkreślali, że szczególnie pomocna była dla nich metoda interaktywnego quizu, dzięki której nauka połączona była z zabawą. Jak mówili, dzięki warsztatom poszerzyli oraz zdobyli nową wiedzę na temat swoich praw, możliwości partycypacji i szans w ramach Wspólnego Rynku UE, a także perspektyw w Unii Europejskiej. Wielu uczestników i uczestniczek pozytywnie zaskoczyły praktyczne i codzienne korzyści płynące z udziału naszego kraju w integracji europejskiej, które dotąd wydawały im się niedostępne i poza zasięgiem ich możliwości.
Mamy poczucie, że przyszli wyborcy i wyborczynie czują się zainspirowani do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Bo Unia Europejska to rodzaj powerbanku, który jest tym silniejszy, im więcej osób go zasila. „Europa jest cool” – tak podsumowała warsztaty jedna z uczennic!
Serdeczne dziękujemy Dyrektorom i Dyrektorkom następujących szkół za umożliwienie nam przeprowadzenie warsztatów i spotkania tak otwartej na wiedzę młodzieży! Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku, Zespół Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim, Branżowa Szkoła I stopnia Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Płocku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Siennie, Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku, Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku, Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Mazowieckim, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.