Jakiś czas temu informowaliśmy Was o tym, że stypendyści i stypendystki drugiej edycji The Landecker Democracy Fellowship prowadzonego we współpracy z Humanity in Action zostali wybrani. Z 30 wyróżnionych projektów 5 zostanie zrealizowanych w ciągu tego roku w Polsce. Kim są polscy stypendyści/tki? Jakie będą realizować projekty? Oto oni/one!
Magdalena Wilczyńska jest prawniczką i aktywistką zajmującą się prawami człowieka, a zwłaszcza walką z dezinformacją. W czasie pandemii Magda widziała, jak w Polsce rozwija się „infodemia” dlatego teraz zachęca polską młodzież, by broniła się przed dezinformacją.
Jej projekt to „Elfy przeciwko disinfo”. Planuje uczyć młodych ludzi jak wykrywać i obalać dezinformację, a później jak rozmawiać o niej z przyjaciółmi. Jak mówi chce „stworzyć armię elfów, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się fałszywych wiadomości”.
Kacper Dziekan pracuje w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku oraz jest współtwórcą nowo powstałego muzeum/ośrodka kultury – Port Kultur (Mariupol, Ukraina). Kacper jest również doktorantem na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i byłym Fulbright Junior Fellow na University of California Berkeley.
Projekt Kacpra skupia się na stworzeniu programu, który ma pomóc w integracji Białorusinom, którzy w wyniku masowych protestów i niezwykle brutalnych represji uciekli do Polski. Sam Kacper o swoim projekcie mówi w następujący sposób: „Chciałbym stworzyć dobrze zaplanowany i efektywny program oparty na wspieraniu nowych mieszkańców Gdańska, którzy musieli opuścić swoje domy w wyniku represji. Wielu z nich uciekło z Białorusi. Używam kultury jako narzędzia integracji i zbliżania ludzi.”
Beata Siemieniako to polska adwokatka i działaczka społeczna, która wspiera osoby w dochodzeniu ich praw. Uważa, że prawo jest dla wszystkich, a zadaniem adwokatów i adwokatek jest nie tylko reprezentowanie klientów, ale też dzielenie się swoją wiedzą prawniczą z innymi.
Jej projekt „Legalny Self-Care” to platforma, na której osoby lub grupy mogą wzajemnie uczyć się prawa poprzez spotkania i dzielenie się swoją wiedzą. Jak mówi Beata „celem projektu jest wzmocnienie ludzi w dochodzeniu swoich praw.”
Anna Bednarczyk
Anna Bednarczyk jest socjolożką i badaczką, obecnie pracuje nad doktoratem na temat ruchów feministycznych i konceptu bezpieczeństwa w Argentynie w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.
Kiedy Anna nie pracuje nad produkcją filmów dokumentalnych… prowadzi Feministyczny Hakaton, którego celem jest rozwiązywanie różnych poważnych problemów, z którymi spotykają się kobiety w Polsce. W swoim projekcie „Mamy to! Feministyczny Hakaton”, Anna chce skupić się na (post)pandemicznym życiu młodych kobiet w Polsce i „mieć swój wkład w dyskusje o sprawiedliwych społeczeństwach i systemach demokratycznych”.
Karol Wilczyński jest reporterem, edukatorem oraz twórcą Salam Lab. W swoim projekcie chce wspierać młodych liderów i liderki w promowaniu różnorodności i wzmacnianiu demokracji.
Jak mówi sam Karol: „Demokracja jest skuteczna tylko wtedy, gdy głosy ludzi z różnych środowisk są słyszalne. Dlatego chcę, aby młodzi liderzy i liderki zrozumieli/ały jak działa proces wpływania na decyzje polityczne i w tym kontekście rozwinęli/ły odpowiednie umiejętności tworzenia strategii ruchu społecznego oraz strategii komunikacji.”
Więcej informacji na temat wszystkich nagrodzonych projektów i osób je tworzących znajdziecie tutaj.