Mowa nienawiści. Hejt. Co można z tym zrobić? Jak inspirować innych do działania i zajmowania stanowiska wobec dyskryminacji i aktów antysemityzmu, rasizmu, islamofobii czy homofobii? Jak wspierać kobiety by równe traktowanie stało się normą? Jak być skutecznym sojusznikiem/czką środowiska osób z niepełnosprawnościami? No i jak w końcu to wszystko ująć w działania edukacyjne, również w przestrzeni cyfrowej? Na te wszystkie pytania odpowiedzi szuka 24 uczestników/ek 13. edycji warszawskiej Akademii Praw Człowieka Humanity in Action Polska. Już 3 lipca 2018 roku o godz. 18.30 w Centrum Kreatywności Targowa podzielą się swoimi obserwacjami i konkretnymi pomysłami na zmianę społeczną podczas Pitch & Pizza Night 2.0.
Program dla uczestników i uczestniczek z Polski, USA, Grecji, Niemiec i Ukrainy dotyczy problemów, z jakimi we współczesnej Polsce mierzą się mniejszości oraz historii polskiej wielokulturowości. W pierwszej fazie programu, który rozpoczął się 8 czerwca, uczestnicy i uczestniczki mieli okazję dyskutować z takimi gośćmi jak: prof. Jan Sowa, socjolog z UJ; Konstanty Gebert, publicysta Gazety Wyborczej; Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej; Zuzanna Radzik, dziennikarka Tygodnika Powszechnego czy prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Polin. Spotkania z gośćmi komentuje Kenny Martin, uczestnik Akademii z USA: Tak różnorodne zestawienie gości – od przedstawicieli i przedstawicielek świata NGO, polityki, biznesu i nie tylko – i to, co powiedzieli, wpłynęło na zmianę moich przekonań o relacjach między większością a grupami mniejszościowymi, ruchach społecznych, a także o samym dyskursie praw człowieka. Mogłem przemyśleć najbardziej skuteczne sposoby działania na rzecz zmiany politycznej i społecznej. Zainspirowałem się do kontynuowania działań z większym poświęceniem i rozmachem.
Akademia Praw Człowieka Humanity in Action Polska skupia się zarówno na wiedzy jak i zdobywaniu i szlifowaniu umiejętności kluczowych dla współczesnego aktywizmu społecznego: takich jak storytelling, przedsiębiorczość społeczna, czy tworzenie chatbotów. Po co?
Humanity in Action to przede wszystkim społeczność aktywistów i aktywistek, w której bardziej doświadczeni absolwenci i absolwentki Akademii Praw Człowieka wspierają tegorocznych uczestniczących. Mają oni okazję współpracować z takimi projektami jak: Interwencja Pasażerska (projekt mający na celu uczenie i zachęcanie do reagowania na przemoc w komunikacji miejskiej m.st W-wy), GośćInność (kulinarne warsztaty międzykulturowe w szkołach) czy Kuchnia Konfliktu (restauracja, w której można skosztować dań z krajów, w których mają miejsce konflikty oraz spotkać się z uchodźcami z tych regionów. Dzięki zatrudnieniu w Kuchni uchodźcy/migranci mogą prowadzić niezależne życie, nawiązać znajomości z Polakami i stanąć na własnych nogach w zupełnie nowej dla nich rzeczywistości). “Nieczęsto dostaje się możliwość rzeczywistej realizacji i wdrożenia wymarzonego projektu, przy współpracy z prężnie działająca organizacja pozarządową. MamyGłos to wspaniała inicjatywa inspirujących dziewczyn, z którymi natychmiast znalazłam wspólny język. Nie tylko dlatego, że problemy współczesnych nastolatek niewiele różnią się od tych, z którymi sama się mierzyłam. To, co nas połączyło, to determinacja żeby tę sytuację zmienić”, mówi o swoich wrażeniach Milena Adamczewska, młoda prawniczka z Trójmiasta.
Chcesz poznać pomysły na innowacyjne działania społeczne? Spędzić twórczo czas z międzynarodową grupa młodych aktywistow/ek? Dać się zainspirować?
Zapraszamy na prezentacje projektów zrealizowanych przez uczestniczki i uczestników – 3 lipca 2018 o godz. 18.30 w Centrum Kreatywności Targowa.
13. edycja Akademii Praw Człowieka Humanity in Action jest objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, a partnerami są Muzeum Polin i Menora InfoPunkt. Patronatów medialnych udzieliły OKO.press oraz portal NGO.pl.
Projekt jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ) oraz Stavros Niarchos Foundation (SNF).
- Więcej informacji nt. projektu oraz działań Humanity in Action Polska znajduje się na:
www.hiapoland2018.blogspot.com (blog współtworzony przez uczestników/ek Akademii Praw Człowieka)
Wydarzenie zrealizowane dzięki wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ).