Czy aktywistki i aktywiści społeczni mogą odnieść biznesowy sukces, pozostając w swoich działaniach etyczni i empatyczni?
Czy realizacja inicjatywy społecznej zawsze wiąże się z uzależnieniem od konkretnego źródła finansowania? Czy można połączyć zysk ekonomiczny z zyskiem społecznym? Na te wszystkie pytania odpowiedziano w trakcie pierwszego seminarium Szkoły Działania!
Wielu osobom wydaje się, że biznes nie może być etyczny, zaś osoby przedsiębiorcze, które chciałby działać dla dobra ogółu, są idealistkami/idealistami, które/którzy są ‘odklejeni’ od rzeczywistości a ich marzenia to zwykłe mrzonki. Tymczasem nic bardziej mylnego. Inicjatywy społeczne tj. biznes, kampania społeczna czy organizacja pozarządowa mogą być skuteczne i przyczyniać się do dobra wspólnego.
Szkoła Działania Fundacji Humanity in Action Polska to nowy program edukacyjny, którego celem jest zachęcenie młodych aktywistów/aktywistek do wejścia ze swoimi pomysłami na rynek inicjatyw społecznych. Przedsiębiorczość społeczna pozostaje w Polsce nadal tematem dosyć nieznanym – brakuje programów wspierających osoby, które chciałyby prowadzić działalność łączącą aktywizm z biznesem.
Szkoła Działania to innowacyjny program, który oferuje uczestnikom/uczestnikom długofalowe i kompleksowe wsparcie w procesie “od pomysłu do produktu” w formie cyklu spotkań i mentoringu online oraz offline. Szkoła Działania ruszyła 20 października 2017 r. i potrwa do kwietnia 2018 roku. W trakcie pierwszego trzydniowego zjazdu uczestnicy/uczestniczki dowiedzieli się o najważniejszych elementach przedsiębiorczości społecznej – czym jest i jak zainicjować zmianę społeczną, jak szukać sojuszników/sojuszniczek dla swoich pomysłów oraz jak historie, które stoją za pomysłami, mogą zmienić się w doskonałe narzędzia do szukania partnerów/partnerek i inwestorów/inwestorek.
Ponieważ program zakłada, że pomysły uczestników i uczestniczek okażą się prawdziwym biznesowym i społecznym strzałem w dziesiątkę, zaproszeni zostali eksperci i ekspertki – między innymi Agata Kostrzewa, specjalistka z zakresu PR, która wyjaśniła jak wypracować brand i rozpoznawalność marki każdej z inicjatyw. Za szkolenie z zakresu finansowania i crowdfundingu odpowiedzialni byli Jakub Sobczak i Magdalena Komur z PolakPotrafi.pl oraz PolakPomaga.pl. Ostatniego dnia odbyły się warsztaty z Design Thinking z Martyną Markiewicz, dzięki którym uczestnicy/uczestniczki poznali metodę na projektowanie produktu, wynikające z potrzeb docelowej grupy użytkowniczek i użytkowników.
Przed nami kolejne spotkania Szkoły Działania, realizowanej przy wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ). Najbliższy z nich – webinarium – już w listopadzie. Oprócz tego, wszyscy uczestnicy/uczestniczki wezmą udział w czterech sesjach coachingowych, które pomogą im sprecyzować strategię działania nad urzeczywistnieniem swoich pomysłów.
Po pierwszym zjeździe potwierdziły się przewidywania, że zaprosiliśmy do współpracy wspaniałych, inspirujących ludzi, których pomysły z pewnością wesprą wielu osobom czy grupy społeczne i zainicjują potrzebne zmiany społeczne. Różnorodność doświadczeń, perspektyw i intencji jest pozytywnym wyzwaniem – merytoryczne wsparcie ludzi, którym “nie jest obojętne” to priorytet Fundacji Humanity In Action Polska.
Zabieramy się wspólnie do działania!