Nasz roczny projekt KICKSTARTER wspierający i sieciujący NGO oraz grupy nieformalne działające na rzecz praw człowieka i grup mniejszościowych dobiega końca. Zgodnie z planem finiszujemy partycypacyjną konferencją „Łączymy kropki! Inkluzja i różnorodność między sektorami”, którą zorganizowaliśmy w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych w Krakowie (11.05). Wśród uczestników/uczestniczek oraz panelistów/panelistek znalazły się osoby z całej Polski reprezentujące sektor społeczny, biznesowy, uczelnie wyższe i samorządy.
Wspólnie zastanawialiśmy się, jak nawiązywać skuteczne i mądre sojusze na rzecz różnorodności, równości i inkluzji (DEI), oraz jakie lekcje wyciągamy z przykładów tzw. nieudanych działań. Ponadto, uczestnicy/uczestniczki KICKSTARTERA mieli/miały okazję przedstawić szerszej publiczności zrealizowane działania i wdrożone zmiany w ich organizacjach, które nastąpiły dzięki udziałowi w naszym projekcie.
Najważniejsze punkty konferencji:
Dr Małgorzata Durska, Dyrektorka Generalna Polskiej Rady Biznesu, w swoim keynote pt. „Jak ze sobą gadać, żeby się dogadać? Biznes i trzeci sektor na rzecz zmiany społecznej” omówiła garść dobrych praktyk z zakresu podejmowania współpracy z biznesem przez inne sektory. Zwróciła uwagę, że kluczem do efektywnej współpracy jest podejście partnerskie, a nie transakcyjne, przez wszystkie strony uczestniczące w danej inicjatywie.
Panel dyskusyjny: „W stronę inkluzywności. Dobre praktyki z różnych sektorów” obejmował dyskusję z udziałem Niny Gabryś-Janowskiej pełnomocniczki Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej w latach 2021-2024 oraz HIA Polska Senior Fellow, Dory Mołodyńskiej Kuntzel z Punt Kick | Shaping DEI Competence, prezeski Stowarzyszenia Diversja, koordynatorki sieci Żywa Biblioteka/Living Library Poland w latach 2014-2023, Joanny Pająk specjalistki w Diversity Hub, Mateusza Płoskonki, zastępcy Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Krakowa, dr Roksany Ulatowskiej adiunktki w Instytucie Spraw Publicznych UJ.
Dyskusję moderowały prezeska HIA Polska Monika Mazur-Rafał i dr Magda Szarota. Tematem były konkretne strategie budowania partnerstw i sojuszy na rzecz DEI oraz pionierskie inicjatywy w tym zakresie w sektorze publicznym, społecznym, akademickim i samorządowym. Wszyscy uczestnicy/uczestniczki panelu zgodnie podkreślali/podkreślały, że kluczem jest pamiętanie o specyfice działania danego sektora, ale także to, że ostatecznie to ludzie inicjują zmianę społeczną.
W World Café uczestnicy/uczestniczki konferencji w sposób partycypacyjny rozmawiali o różnych aspektach inkluzji, takich jak język inkluzywny, dialog międzygeneracyjny, integracja osób z niepełnosprawnościami i neuroróżnorodnymi, współpraca z biznesem, fundraising oraz wsparcie dla migrantów/migrantek i uchodźców/uchodźczyń. Wśród ekspertów/ekspertek World Café byli m.in. dr Katarzyna Kubin Prezeska Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej oraz HIA Polska Senior Fellows: dr Kacper Dziekan i Andrzej Mikołajewski.
Konferencję podsumowała prof. Beata Kowalska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rzeczniczka Praw i Wartości Akademickich na UJ, członkini Rady Fundacji Humanity in Action Polska, omawiając, jak teoria zmiany społecznej może być przełożona na praktykę w sposób, który wspiera inkluzywność na zasadach akceptowanych przez różne grupy mniejszościowe.
Jak łączyliśmy kropki na żywo? Zobacz krótki filmik z Konferencji.
Konferencja „Łączymy kropki! Inkluzja i różnorodność między sektorami” została zorganizowana we współpracy z Otwartym Krakowem, ngo.pl, Miastem Kraków oraz Klasterem Innowacji Społeczno-Gospodarczych.
Konferencja jest częścią projektu Kickstarter, finansowanego ze środków Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” (EVZ). Patronat medialny nad projektem sprawuje portal NGO.pl.