Prawa kobiet – prawami człowieka dlatego w ramach tegorocznej XVI edycji międzynarodowej Akademii Praw Człowieka Humanity in Action Polska zorganizowaliśmy panel ekspercko-aktywistyczny o prawach reprodukcyjnych w Polsce, o prawie do samostanowienia, solidarności, sojusznictwie i siostrzeństwie oraz związanych z nimi strategiach aktywistycznych. Co zmienił w tych kwestiach wyrok Trybunału Konstytucyjnego? Jak wygląda dziś rzeczywistość dostępu do bezpiecznej aborcji w Polsce? Co z energią społeczną, którą wygenerowały protesty społeczne? Jak język protestów wpłynął na język debaty o aborcji? We wtorek 8 czerwca w godzinach 17:30-18:45 szukaliśmy odpowiedzi m.in. na te pytania.
Nasz panel był intersekcjonalnym wielogłosem kobiet z różnych środowisk, od prawniczek, przez dziennikarki i aktywistki, uwzględniając doświadczenie kobiet, które miały aborcję.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania!
W dyskusji wzięły udział:
- Katarzyna Bierzanowska, aktywistka działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością, autorka inicjatywy Pełnoprawna przeciwdziałającej wykluczeniu i dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami, członkini Kolektywu Artykuł 6.
- Natalia Broniarczyk, współzałożycielka Aborcyjnego Dream Team’u, członkini rady konsultacyjnej Funduszu Feministycznego
- Kamila Ferenc, prawniczka i wicedyrektorka ds. programowych Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz współzałożycielka Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu
- Zuzanna Radzik, teolożka feministyczna oraz działaczka społeczna związana z Tygodnikiem Powszechnym, autorka książki “Kościół Kobiet”
- Katarzyna Wężyk, dziennikarka Gazety Wyborczej, autorka książki “Aborcja jest” w której oddaje głos kobietom z doświadczeniem aborcji
- Karolina Więckiewicz, aktywistka, prawniczka związana z Aborcyjnym Dream Teamem
Debatę poprowadziła Zuzanna Krzątała, aktywistka i feministka oraz koordynatorka projektów w Humanity in Action Polska.
Wydarzenie odbyło się w języku angielskim i było relacjonowane na żywo na stronie FB Humanity in Action Polska.
Autorkami plakatów wykorzystanych w grafice są Ola Szmida i Magda Wolna. Font Strajk powstał ze zdigitalizowanych liter z ręcznie pisanych transparentów strajkowych. Każda litera i znak pochodzą z rożnych transparentów z rożnych części Polski. Font w swej wymowie jest mocno symboliczny, można powiedzieć, że stworzyli go wszyscy ludzie wychodzący manifestować swoje niezadowolenie w czasie protestów.
Akademia Praw Człowieka 2021 jest zrealizowana dzięki wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ)
Patronaty medialne: Organizacje społeczne. To działa i ngo.pl