Urodzona 28.11.1905 r. w Białymstoku.
Rywka była studentką chemii Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, która w lutym 1937 r. odważyła się zająć miejsce po prawej stronie sali wykładowej. Gdzie tu odwaga? Na większości uniwersytetów istniała praktyka studencka, wspierana przez część wykładowców, która polegała na wypychaniu studentek Żydówek i studentów Żydów z ławek po prawej stronie sali. 26 lutego 1937 r. Rywka Profitker została zaatakowana, podrapana i brutalnie wypchnięta z ławki uczelnianej po prawej stronie przez dwie studentki-chrześcijanki. Następnie to ona została oskarżona o ten atak, a także wytoczono jej postępowanie dyscyplinarne. Ostatecznie została uznana za jedyną winną zajścia i jako winną „zaburzania porządku” na rok pozbawiono ją praw członka społeczności akademickiej.
Jesienią 1937 r. Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego zezwolił rektorom uczelni na wydawanie zarządzeń porządkowych, a jednym z nich było właśnie oficjalne wprowadzenie getta ławkowego, czyli segregacji studentów podczas zajęć. Na znak protestu większość studentów żydowskich wysłuchiwała wykładów na stojąco.
Rywka, świadoma zagrożenia, z premedytacją przeciwstawiła się klasyfikacji, która stopniowo stawała się normą społeczną i prawną.
Biogram na podstawie badań Natalii Judzińskiej.