8 grudnia 2021 podczas wirtualnej dyskusji panelowej, moderowanej przez Monikę Mazur-Rafał, Prezeskę i Dyrektorkę Humanity in Action Polska oraz Larysę Michalską, Koordynatorkę Projektu “Przejdź do historii! Przyjmij wyzwanie”, spotkaliśmy się z fantastycznymi prelegentami i prelegentkami – Agnieszką Jankowiak-Maik (Babka od histy), Maćkiem Zabierowskim (Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu), dr Tomaszem Cebulskim (Polin Travel-Guide and genealogy services in Poland, Cracow and Auschwitz) i Dariuszem Popielą (Fundacja “Centrum”, Ludzie, nie Liczby), aby porozmawiać o znaczeniu edukacji historycznej, łączeniu historii z edukacją o prawach człowieka i dobrych praktykach, które mogą pomóc innym rozpocząć lub rozwinąć własne działania na tym polu.
Data naszego spotkania nie była przypadkowa – po pierwsze, 10 grudnia obchodzimy Dzień Praw Człowieka. To dobry moment na refleksję o przeszłości, teraźniejszości i przede wszystkim o przyszłości. Po drugie, była to oficjalna premiera współtworzonej przez Monikę Mazur-Rafał, Larysę Michalską i dr Tomasza Cebulskiego edukacyjno-aktywistycznej aplikacji mobilnej 10 KROKÓW, w której poprzez biografie 11 bohaterów i bohaterek mierzących się z niewyobrażalnym złem w czasie II wojny światowej i Holokaustu, pokazujemy, że zawsze można zrobić coś w obronie godności i praw człowieka.
Połączenie tych dwóch okazji było dobrym pretekstem do rozpoczęcia dyskusji, bo jak podkreśliła pomysłodawczyni aplikacji, Monika Mazur-Rafał “Aby system ochrony praw człowieka był skuteczny, potrzebne jest nie tylko stworzenie prawa czy instytucji, które są gwarantem przestrzegania tegoż prawa, ogromną rolę odgrywają postawy świadomych obywateli i obywatelek.”
Znaczenie kontekstu osobistego i lokalnego w nauczaniu historii i w edukacji o prawach człowieka wybrzmiało w czasie naszej rozmowy wielokrotnie. Mówiąc o historii nie możemy zapomnieć, że dzieje się ona tu i teraz, a my wszyscy jesteśmy jej częścią. To, co podkreślili nasi goście i gościni to pokazanie młodym ludziom, że nie tylko powinni czerpać z historii i doświadczeń poprzednich pokoleń, ale także, że oni tę historię współtworzą i są za nią odpowiedzialni. Czy jest zatem jakiś złoty środek, sprawdzona metoda, aby ten cel osiągnąć? Przede wszystkim, zacząć od siebie, być w swoim działaniu autentycznym/autentyczną i otworzyć się na dialog.
Zapis webinaru “Prawa człowieka to nie (tylko) historia!” możecie zobaczyć tutaj.
Wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z dostępną w języku polskim, angielskim i niemieckim, bezpłatną edukacyjną aplikacją mobilną 10 KROKÓW, zachęcamy do pobrania jej na telefony:
iOS https://apps.apple.com/us/app/11-krok%C3%B3w/id1589210715
Android https://play.google.com/store/apps/details…
Aplikacja 10 KROKÓW powstała w ramach projektu “Przejdź do historii! Przyjmij wyzwanie”.
Projekt “Przejdź do historii! Przyjmij wyzwanie” finansowany jest przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ) oraz Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu YOUNG PEOPLE remember.
Patronat honorowy:
POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich
Patronaty:
Jewish.pl ngo.pl Instytut Judaistyki Uniwersytet Jagielloński w Krakowie Oświęcimski Instytut Praw Człowieka