Teoretyczne podejście do niepełnosprawności pozwala dostrzegać bariery i nierówności, które utrudniają pełne uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym.
Jak podkreśla dr Magda Szarota z Humanity in Action Polska: „Studia o niepełnosprawności dotyczą największej i najbardziej zróżnicowanej mniejszości na świecie (ponad 16% całej populacji). Właściwie nie ma tematu – od popkultury po nauki ścisłe – w którym przyjęcie perspektywy analitycznej niepełnosprawności nie dałoby do myślenia.”
Dlatego studia o niepełnosprawności powinny być ważnym punktem odniesienia dla działań w trzecim sektorze. Pozwalają one na tworzenie bardziej świadomych inicjatyw, które uwzględniają głos osób z niepełnosprawnościami. W Humanity in Action Polska od lat współpracujemy z aktywistkami i aktywistami oraz badaczkami i badaczami zajmującymi się tematyką niepełnosprawności, aby wspierać zmiany społeczne oparte na prawach człowieka.
Z tego powodu tym bardziej polecamy artykuł Dominiki Filipowicz, bazujący na rozmowach z ekspertkami – dr Moniką Dubiel z VIP Team i dr Magdą Szarotą. Artykuł „Krótki wstęp do studiów o niepełnosprawności” opublikowany w nowym numerze Integracji, poświęconym badaniom i innowacjom, to świetna lektura dla tych, którzy chcą zrozumieć, dlaczego perspektywa niepełnosprawności jest tak istotna w myśleniu o prawach człowieka i zmianach społecznych.
Artykuł ilustruje zdjęcie z pierwszego happeningu „Dorysuj Credo Kredą” – obchodów Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych z 2011 roku, zorganizowanego przez Humanity in Action Polska.
Magazyn Integracja dostępny w wersji papierowej i elektronicznej.