Liderka: Katarzyna Zawadzka, woj. lubuskie
„Ukończyłam Polską Szkołę Trenerów i kurs kwalifikacyjny z przygotowania pedagogicznego. Mam doświadczenie w prowadzeniu zajęć (studenci, uczniowie klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także najmłodsi-szkoły podstawowe i przedszkola). Dotychczasowe doświadczenie zawodowe, także poza sferą edukacyjną, nauczyło mnie dokładności, odpowiedzialności oraz dobrej organizacji pracy własnej i innych, jak również pozwoliło rozwinąć kompetencje interpersonalne. Brałam czynny udział w wielu szkoleniach, warsztatach i konferencjach. Jestem autorką kilkunastu artykułów naukowych, prowadziłam oraz współorganizowałam warsztaty, debaty oraz konferencje. Tematyką mowy nienawiści zajmuję się także w kontekście naukowym (obecnie kończę studia doktoranckie i piszę pracę doktorską nawiązującą w części do tego tematu).”
Sport start, hejt stop. Grajmy fair i walczmy z nienawiścią non-stop
Wiadomo, że każdy sport z założenia powinien opierać się na zasadach fair play. Niestety zachowania kibiców, czy raczej „kibiców” powodują, że zamiast o grze mówi się w Gorzowie o ciągłej walce. Ze sportem łączone są negatywne zachowania, jak wyzwiska, inwektywy na murach czy generalna wzajemna niechęć kibiców dwóch gorzowskich klubów. Mury miasta obrazują niestety stopień wrogości, a inwektywy wypisywane na murach przeplatają się także m.in. z symboliką antysemicką.
Projekt „Sport start, hejt stop. Grajmy fair i walczmy z nienawiścią non-stop” chce zmienić sposób poostrzegania drużyn, sportu i kibiców oraz nauczyć jak walczyć z mową nienawiści, propagować kulturę słowa oraz pozytywny wizerunek kibica i sportowca. Poprzez działanie będziemy przełamywać „obojętność” na wrogość i nienawistne napisy na murach oraz niesportowe zachowania. Chcemy odbudować autorytety wśród nauczycieli, w tym tych prowadzących zajęcia z wychowania fizycznego.
Będziemy działać na rzecz zmiany społecznej organizując spotkania w szkołach i klubach, dyskusję panelową z udziałem trenerów, sportowców, nauczycieli wychowania fizycznego, policjantów, pedagogów, czy graficiarzy. Namacalnym uwieńczeniem tych wielu wydarzeń i działań będzie stworzenie muralu z logo obu drużyn.
Zapraszamy na stronę projektu!
Spotkanie w gronie młodzieży z Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Gorzowie Wlkp.
Spotkanie w gronie trenerów i zawodników, a w tym „młodzików” z Klubu Stal Gorzów.
- Konferencja „Sport i edukacja – dobra kompilacja”, 17 lutego 2016
- Spotkanie podsumowujące projekt, 25 lutego 2016
O start-upie w mediach:
Hejt stop! Na stadionach, w szkołach, w życiu, wyborcza.pl