Liderka: Łucja Cieślar, woj. śląskie
„Zawsze chciałam promować otwarcie na inność i społeczeństwo tolerancyjne, angażuję się w rozmaite akcje społeczne. Menadżeruję i śpiewam w zespole pieśni tradycyjnej a także działam w grupie nieformalnej Śląsk Folkowy, która promuje tradycję w nowoczesny sposób. Między innymi w środowisku folkowym zauważyłam stereotypy dotyczące wsi, wiejskości, a także ogólny problem w tym, jak mówimy o ludziach ze wsi, o wiejskich kobietach itp. i postanowiłam się nad tym zainteresować.”
Śląskie Laboratorium Idei & Akcji: GOŚCINNOŚĆ
Czy Twoi dziadkowie pochodzą ze wsi? Mosz po Omie abo Opie cosikej fajnego? Masz coś po Babci lub Dziadku? Umiejętność, cechę charakteru, rzecz, zasadę, którą kierujesz się w życiu, ważny prezent, czułość? Jesteś dumny/a ze swoich dziadków?
Konkurs fotograficzny „Mam to po Babci/Dziadku! Mom to po Omie/Opie” ma przypomnieć mieszkańcom Gliwic (i nie tylko), że korzenie wielu naszych rodzin są na wsi oraz że możemy się z tego cieszyć. Starsze pokolenie, mimo że różne od nas, może przekazać nam coś cennego. Co to może być? Tym uczestnicy projektu pochwalą się sami (obrazem i słowem) podczas „Wieczoru z Tradycją” oraz dnia babci i dziadka.
Co mieści się w słowie „gościnność”? Uważność, otwartość, szacunek, sytuacja, w której własny dom i samego siebie otwieramy na innego człowieka. Druga część projektu to 4 otwarte spotkania dyskusyjne. Będziemy zastanawiać się nad przyczynami mowy nienawiści skierowanej do „innego” i „obcego”, takimi jak lęk, oraz nad możliwymi sposobami reagowania na nią. Na jedną z debat „Ten inny, ten obcy – czego się boimy” zostaną zaproszeni przedstawiciele mniejszości muzułmańskiej. To temat szczególnie istotny w kontekście aktualnych wydarzeń i kryzysu uchodźczego w Europie.
- Konkurs fotograficzny Mam to po Babci/Dziadku, Mom to po Omie/Opie
fot. Tomasz Pawlik i Ewa Kutylak