„Akademia to więcej niż warsztaty, to cały system wartości, i różnorodna społeczność od której uczymy się więcej niż w jakiejkolwiek instytucji” – podkreśliła jedna z uczestniczek tegorocznej Akademii Praw Człowieka Humanity in Action.
Zakończyliśmy pierwszy etap 17. Akademii Praw Człowieka / Humanity in Action Warsaw Fellowship będącej całorocznym programem aktywistycznym i mentorskim. Akademia składa się z intensywnego programu w okresie letnim, który właśnie dobiegł końca, oraz serii praktycznych szkoleń jesienią i zimą, które jeszcze przed nami.
W tegorocznej 17 Akademii Praw Człowieka bierze udział siedemnastu/siedemnaście wspaniałych aktywistów i aktywistek z Polski, Ukrainy, USA i Niemiec.
Program otworzyły 3 dni spotkań i dyskusji online w międzynarodowej społeczności Humanity in Action. W gronie prawie 100 osób dyskutowaliśmy o kolonializmie, traumie, oporze i… nadziei!
Następnie 12 czerwca nasi uczestnicy/uczestniczki przybyli do Warszawy, aby przez kolejnych 10 dni przyjrzeć się krytycznie mechanizmom przeciwdziałania dyskryminacji, mowie nienawiści i ksenofobii w Polsce, skupiając się na prawach mniejszości.
Temat przewodni Akademii Praw Człowieka/Humanity in Action Warsaw Fellowship w 2022 r. brzmi: „Nikt Nie Jest Nielegalny”
Rozpoczęliśmy, stawiając poprzeczkę wysoko – rozmową z Anną Błaszczak-Banasiak, dyrektorką Amnesty International Polska o wyzwaniach związanych z przestrzeganiem praw człowieka w naszym kraju.
Przez pierwsze 3 dni skupiliśmy się na migracji, odkrywając coraz to nowe perspektywy i doświadczenia. Stąpaliśmy twardo po ziemi, studiując statystyki i raporty z prof. Michałem Bilewiczem, do głębi wstrząsnęła nami opowieść Kaliny Czwarnóg z Fundacji Ocalenie o pracy na pierwszej linii frontu pomocy humanitarnej na granicy polsko-białoruskiej.
Inspirującym spotkaniom nie było końca. Osoby uczestniczące miały okazję porozmawiać z niebywale różnorodnymi osobami, od reprezentantów i aktywistów/ek-badaczy/czek tzw. “niewidzialnych mniejszości” ze społeczności Romskiej, osób z niepełnosprawnościami, przez osoby feministyczne, queerowe, aktywistki klimatyczne aż po akademików/czek z kolosalnymi pokładami wiedzy i doświadczenia naukowego.
Dla optymalnego efektu edukacyjnego spotkania przeplecione były z praktycznymi warsztatami pełnymi wyzwań dla uczestników/czek. Natalia Sawka z Agence France-Presse pokazała nam podstawowe narzędzia fact-checkingu i walki z fake newsami, spędziliśmy cały dzień w Muzeum w Treblince z dr. Tomaszem Cebulskim, próbując pojąć, jak działają mechanizmy prowadzące do ludobójstwa, a pod koniec programu Julia Celejewska z RegenerAkcji przeprowadziła nas przez proces zapobiegający wypaleniu aktywistycznemu.
Wisienką na torcie była wizyta Anny Alboth, znanej z działalności na rzecz uchodźców/czyń, która barwną i bezpośrednią relacją ze swojej aktywistycznej podróży natchnęła do działania, dając świadectwo, że nic nie jest niemożliwe.
Pomiędzy wystąpieniami zaproszonych gości/gościń stworzyliśmy przestrzeń dla naszych uczestników/czek do podzielenia się własnym doświadczeniem aktywistycznym, dyskusję o prawach człowieka i uczenie się od siebie nawzajem. Każda z tych osób pokazała kawałek własnego świata, własnej walki o lepszy, bardziej sprawiedliwy świat. Co dalej?
Pomimo że większość grupy opuściła już Warszawę, Fellowship na tym się nie kończy. Uczestnicy/czki mogą liczyć na nasze wsparcie we wdrażaniu ich pomysłów na prospołeczne działania, dajemy też możliwość długofalowego rozwoju aktywistycznego w ramach naszej sieci.
W poprzednich latach w ramach Akademii Praw Człowieka wypracowane zostały uznane już inicjatywy takie jak: Kuchnia Konfliktu, HER Docs Film Festival, GośćInność, Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego.
Koniec Akademii świętowaliśmy na początku lipca w Berlinie na międzynarodowej konferencji Humanity in Action z innymi Senior Fellows, a jesienią i zimą spotkamy się ponownie, by podzielić się dobrymi praktykami w zakresie pracy na rzecz zmiany społecznej i intersekcjonalnego aktywizmu.
Już nie możemy się doczekać ostatecznych efektów Akademii Praw Człowieka, która ma za zadanie nie tylko przekazać wiedzę i umiejętności, ale przede wszystkim zainspirować do działania. Tym działaniem będą Action Projects – aktywistyczne inicjatywy, które każdy/a uczestnik/czka ma już w przygotowaniu. Trzymamy kciuki!
Akademia Praw Człowieka 2022 jest zrealizowana dzięki wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ).