Zapraszamy na warsztaty dla nauczycielek/nauczycieli oraz edukatorek/edukatorów pt. „Hejt pod Lupą” w ramach Warszawskich Spotkań Międzynarodowych, które odbędą się 3 czerwca w godz. 12:00 – 13:30 w Muzeum Polin w Warszawie.
W ramach warsztatów weźmiemy pod lupę mowę nienawiści w szkole. Czy stanowi duży problem? Kogo najczęściej dotyka? W odniesieniu do definicji mowy nienawiści stworzonej w Radzie Europy zastanowimy się nad specyfiką hejtu w polskiej szkole. Porozmawiamy o doświadczeniach z ‘życia wziętych’ i wspólnie zastanowimy się, jak mowę nienawiści rozpoznać. Będziemy pracować nad metodami przeciwdziałania oraz reagowania na hejt w szkole. Na koniec uczestnicy i uczestniczki poznają najciekawsze pomysły na przeciwdziałanie mowie nienawiści, wypracowane w ramach projektów Fundacji Humanity in Action Polska.
Rejestracja (która dodatkowa jest ważna na całe spotkanie „Świat pod Lupą”) i udział w warsztatach są bezpłatne. Prosimy o wypełnienie krótkiego formularza online: http://bit.ly/hejt_pod_lupa.UWAGA: ILOŚĆ MIEJSC JEST OGRANICZONA.
Warsztaty odbywają się w ramach organizowanej przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych i Fundację im. Heinricha Bölla pierwszej edycję wydarzenia „Świat pod Lupą. Warszawskie Spotkania Międzynarodowe” będącego dwudniową „podróżą” przez ważne i ciekawe problemy międzynarodowe naszych czasów w towarzystwie znakomitych intelektualistów, wybitnych ekspertek i innych interesujących rozmówców z różnych krajów.
Dokąd zmierza Świat? Jaka będzie przyszłość Europy? Gdzie jest w tym wszystkim miejsce dla Polski? „Świat pod lupą” to zaproszenie do obywatelskiej debaty o tematach międzynarodowych. Dyskusje, filmy i warsztaty pozwolą zobaczyć współczesne wyzwania wyraźniej i z wielu perspektyw. Będziemy rozmawiać o rosyjskiej propagandzie, o tym, jak będą wyglądać wojny przyszłości, jaka będzie Ameryka po wyborach i czy w Europie może powstać Islamistan. Spotkamy się z reportażystkami oraz uchodźcami mieszkającymi w Polsce. A na koniec, w gronie czołowych intelektualistów młodego pokolenia, zastanowimy się, jak Polska powinna odnaleźć się w Europie i świecie, które w nadchodzących latach oferować będą nowe wyzwania.
Będziemy gościć m.in. wiodącego europejskiego myśliciela Iwana Krasteva, czołową komentatorkę „Le Monde” Sylvie Kauffmann, autora bestsellerowych esejów Marka Leonarda, a także Judy Dempsey, autorkę biografii Angeli Merkel i wieloletnią korespondentkę „New York Times”. Honorowego patronatu udzielił Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, a obecni i byli RPO dyskutować będą z publicznością o wartości praw obywatelskich w naszym regionie w obliczu aktualnych wyzwań.
Warszawskie spotkania międzynarodowe są otwarte dla wszystkich, którzy podzielają naszą fascynację światem i troskę o jego przyszłość.
Szczegółowe informacje, w tym sylwetki gości i bogata w różnorodne materiały edukacyjne Strefa Wiedzy, dostępne są na stronie www.swiatpodlupa.eu i fanpejdżu.
Prosimy o wcześniejszą rejestrację za pośrednictwem specjalnego formularza oraz dołączenie do wydarzenia na Facebooku, by szybko i łatwo zaprosić znajomych.
Do zobaczenia 3 i 4 czerwca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN!
Partnerzy: Fundacja Orange, Against Gravity, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Centre for European Policy Analysis, Forum Młodych Dyplomatów, Humanity in Action Polska, New Eastern Europe, Nowa Europa Wschodnia, Polskie Forum Migracyjne
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy
Patronaty: Rzecznik Praw Obywatelskich, Muzeum POLIN, Collegium Civitas, Polskie Radio, Rzeczpospolita, Centrum Inicjatyw Międzynarodowych, Krytyka Polityczna, Kultura Liberalna, Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego,Wszechnica.org, Biznes Alert