Jedną z form aktywizacji i edukacji społecznej, w ramach naszego projektu „WYMIANY na rzecz ZMIANY”, było 6 różnych gier miejskich, przeprowadzonych w 6 polskich miastach, pośród ponad 120 uczniów i uczennic. Dokładne przygotowanie poszczególnych scenariuszy oraz oryginalna forma realizacji, pozwoliły w niezwykle atrakcyjny sposób dotknąć dziedzictwa kulturowego Żydów oraz wciąż widocznej wielokulturowej przeszłości naszego kraju.
- Katowice (czyli kamień węgielny żydowskiego życia…)
Autor: Michał Skrzypczak
18.11.2016 r. jako pierwsi wystartowali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. W.Broniewskiego. Spacer zaczynał się spod willi architekta Grunfelda i kończył na cmentarzu żydowskim. Po drodze na licealistów czekała cała masa niespodzianek związanych z rozwiązywanymi przez nimi zagadkami i zadaniami, dokładnie opisanymi w scenariuszu naszej gry.
- Kraków
Autorka: Katarzyna Kotula
W Krakowie udano się w ślad za Izaakiem Jakubowiczem, przewodniczącym lokalnej gminy żydowskiej w XVII w. Rebusy, zagadki, ciekawostki i wiele innych atrakcji towarzyszyły uczniom przemierzającym krakowski Kazimierz.
- Poznań (Rozmowa z Seniorką)
Autorka: Sylwia Wodzińska
Po Poznaniu uczestnicy poruszali się dzięki spisanym wspomnieniom seniorów, pochodzenia żydowskiego. Ich krótkie wypowiedzi były głównymi wskazówkami do odnalezienia poszczególnych skarbów dziedzictwa kulturowego poznańskich Żydów.
- Warszawa (ze Snapchatem po żydowskiej Warszawie!)
Autor: Mateusz Wojcieszak
„Miesięcznik HIA Magazine” ogłosił konkurs na najlepsze edukacyjne konto na Snapchacie. W grę wchodzi sława i atrakcyjne nagrody. Na podstawie map i wskazówek w wyznaczonych miejscach stwórzcie najciekawsze My Story”. Tak natomiast przedstawiało się zadanie uczniów z Warszawy. Mateusz Wojcieszak – autor gry, idealnie połączył nowoczesną technologię z aktywnym poznawaniem kultury i zwyczajów warszawskich Żydów.
- Wrocław (Śladami żydowskiego Wrocławia)
Autor: Jan Kirschenbaum
Głównym celem wrocławskiego spaceru było uzupełnienie brakujących notatek amerykańskiej dziennikarki, pracującej nad przewodnikiem o żydowskim dziedzictwie Europy. W planie znalazło się siedem punktów od placu Solnego do Synagogi pod Białym Bocianem.
- Zielona Góra („Zapiski”)
Autorka: Sylwia Wodzińska
Gra w Zielonej Górze odbyła się śladami odnalezionego w bibliotece dziennika. Uczestnicy spacerowali, kierując się inspirującymi „zapiskami” o wielokulturowości tego miasta.
Zielona Góra (wersja do druku)
Na zakończenie projektu stworzyliśmy również propozycję ćwiczenia skłaniającego do dalszej refleksji i dyskusji nad kwestiami, poruszonymi w poszczególnych grach.
Zadania po grze miejskiej dla każdej gry