Mowa nienawiści w Internecie, dialog międzyreligijny i międzykulturowy, integracja migrantów oraz społecznie zaangażowane dziennikarstwo – to tematy projektów 5 organizacji z Austrii, Izraela, Polski, Serbii i Ugandy, które zostały nagrodzone prestiżową Nagrodą Międzykulturową 2015 austriackiego Federalnego Ministerstwa Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych.
Uroczysta ceremonia rozdania nagród odbyła się w 02.09.2015 r. w Wiedniu w jednym z najbardziej znanych klubów jazzowych „Porgy & Bess” i wzięło w niej udział ok. 350 przedstawicieli świata polityki, dyplomacji, kultury, organizacji pozarządowych oraz mediów. Minister Spraw Zagranicznych Sebastian Kurz oraz inni prominentni goście nawiązywali w swoich przemówieniach do kryzysu migracyjnego i nawoływali do wzmożenia wspólnych wysiłków w poszukiwaniu rozwiązań tej dramatycznej sytuacji, ale też do działania na rzecz integracji przybyszów. Natomiast przedstawiciele zwycięskich organizacji odnosząc się do swoich inicjatyw podkreślali znaczenie dialogu w znajdowaniu porozumienia pomiędzy ludźmi z różnych kultur, religii czy narodowości i przedstawili przykłady potwierdzające sukcesy w tej dziedzinie. Jak podkreślili organizatorzy wybór miejsca, w którym odbyła się uroczystość nie był przypadkowy. Jazz symbolizuje non-konformizm, otwarcie na eksperymenty oraz twórcze czerpanie z różnorodności i wielokulturowości, a improwizacja jest często lepsza niż pasywność.
Nagroda Międzykulturowa przyznawana jest za najlepsze i najbardziej innowacyjne praktyki i projekty, które wspierają szeroko rozumiany dialog międzykulturowy w danym kraju oraz o zasięgu międzynarodowym. W 2015 r. do Nagrody Międzykulturowej zgłoszonych zostało, w pięciu kategoriach, kilkaset projektów z 31 krajów. Fundacja Humanity in Action Polska jest jedyną organizacją z Polski, która zdobyła jedną z pięciu nagród w kategorii „Aktualne wydarzenie” za projekt „Kongres Strefa Inter@kcji”.
Foto-relację z wizyty delegacji HIA Polska w Wiedniu można zobaczyć tutaj.