Nazywam się Natalia, pochodzę z Wodzisławia Śląskiego, małego miasta na południu Polski. Walczę o prawa człowieka, ponieważ chciałabym być częścią bardziej sprawiedliwego świata i wraz z przyjaciółmi ciągle zmieniać go na lepsze. // Jestem Marina, pochodzę z niewielkiej rolniczej miejscowości w Ukrainie i walczę o prawa człowieka, aby wyeliminować dyskryminację, uprzedzenia, hejt, nieporozumienia między ludźmi. // Nazywam się Lamisa, pochodzę z Dallas w Teksasie w USA i walczę o prawa człowieka, ponieważ zdałam sobie sprawę, że praca na ich rzecz zaczyna się w naszych społecznościach, w naszych domach i w nas samych.
Przez trzy intensywne tygodnie (03.06-24.06.2020) wyróżniających się 23 młodych liderów/ek i aktywistów/ek z Polski, USA, Niemiec i Ukrainy wzięło udział i aktywnie współtworzyło 15 edycję międzynarodowej Akademii Praw Człowieka/Humanity in Action Fellowship organizowanej przez Fundację Humanity in Action Polska. Ze względu na pandemię po raz pierwszy Akademia odbyła się w 100% on-line. Decyzja nie była łatwa. Mieliśmy bardzo mało czasu, żeby przenieść ją do Internetu w sposób, który zapewni zarówno merytoryczną jakość, jak też pozwoli zbudować poczucie wspólnoty. Podjęliśmy wyzwanie! Dlaczego? W czasach, gdy sytuacja grup mniejszościowych i marginalizowanych w Polsce oraz na świecie się pogarsza, tym bardziej potrzeba świadomych działaczy/ek na rzecz praw człowieka. Eksperyment się udał i przyłożyliśmy parę cegiełek do ‘nie bycia obojętnym’.
Polska była naszym studium przypadku. Uczestnicy/czki poznawali ją pod kątem przeciwdziałania dyskryminacji, mowie nienawiści i ksenofobii, skupiając się na prawach mniejszości, zwłaszcza w czasach epidemii. Jednym z ekspertów był Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar, który wziął udział w otwartym webinarium pt. “What Have We Learnt? Human Rights in Poland in the Midst of Covid-19”. Młodzi aktywiści/stki uczyli się przez współdziałanie, rozwijając dzięki temu szereg umiejętności pomocnych w dalszym działaniu na rzecz praw człowieka. Pod okiem specjalistów/ek z danych dziedzin pracowali w międzynarodowych zespołach, na konkretnych przykładach i szukali sposobów na twórcze działania antydyskryminacyjne i anty-hejtowe, kierowane głównie do młodych ludzi. W ramach Akademii podjęliśmy współpracę z organizacją Loesje International i stworzyliśmy plakaty inspirujące do stawania się coraz bardziej aktywnymi obywatelami/kami. Ponadto, biorąc pod uwagę fakt, jak często sięgamy po informacje Wikipedii, chcieliśmy uzupełnić jej zasoby o wątki związane z prawami człowieka, dobrymi praktykami z Polski, a także ważnymi momentami w tworzeniu ruchów społecznych na rzecz wybranych mniejszości. Nasi uczestnicy/czki po szkoleniu przez Wikipedię Polska utworzyli nowe wpisy po angielsku na Wikipedii oraz uzupełnili istniejące. Dodatkowym elementem Akademii była część międzynarodowa, podczas której uczestnicy/czki polskiego programu łączyli się na warsztaty oraz prelekcje z 100 uczestników/czek programów Humanity in Action, które odbywały się równolegle w Holandii, Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych. Wśród prelegentów/ek znaleźli się m.in. Rachael Lorna Johnstone i Ajamu Baraka.
Kolejnym etapem dla uczestników/czek Akademii Praw Człowieka jest wykorzystanie wiedzy, umiejętności oraz inspiracji do stworzenia oraz wdrożenia w ciągu roku autorskich projektów prospołecznych. W poprzednich latach w ramach Akademii Praw Człowieka wypracowane zostały uznane już inicjatywy takie jak: Kuchnia Konfliktu, HER Docs Film Festival, GośćInność, Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego.
Więcej o…
- Programie Akademii Praw Człowieka 2020
- Motywacjach uczestników/czek do działań na rzecz praw człowieka w klipie Kampanii Organizacje Społeczne. To Działa!
- Akademii w wywiadach z jej liderkami oraz uczestniczkami w Radio Kampus oraz Halo Radio https://uprzedzuprzedzenia.org/o-fundacji/media-o-nas/
- Jak budować zaangażowane grupy online? Nasz artykuł ekspercki na ngo.pl
XV Akademia Praw Człowieka jest realizowana dzięki wsparciu „Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ) oraz Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Patronat honorowy: Rzecznik Praw Obywatelskich.
Patronaty medialne: ngo.pl, Halo.Radio, Magazyn Kontakt, Organizacje społeczne. To działa.