Wystartowała letnia szkoła tolerancji i przeciwdziałania antysemityzmowi, adresowana do uczniów poznańskich gimnazjów i liceów.
Anne Frank Projekt: Poznań to letnia szkoła tolerancji i przeciwdziałania antysemityzmowi, adresowana do uczniów poznańskich gimnazjów i liceów, prowadzona przez Sudipa Bhandariego i Łukasza Niparko (absolwentów Inkubatora idei Humanity in Action Polska w 2014 r.). Przez dwa tygodnie, piętnaścioro młodych mieszkańców Poznania będzie odkrywać tysiącletnią historię i niezwykle bogatą kulturę lokalnych Żydów naznaczoną Holocaustem. Ponad 25 lat transformacji systemowej pozwoliło zapoczątkować proces rewitalizacji żydowskiego Poznania, co metaforycznie symbolizuje budynek tzw. „Nowej Synagogi” uprzednio zamieniony przez niemieckiego okupanta w pływalnię.
W Anne Frank Projekt: Poznań – młodzi ludzie są zaproszeni do spojrzenia na swoje miasto w nowym wymiarze, który poza tym co widoczne dla oczu, kryje synagogi i domy modlitwy, kramy i budynki największej w XVI wieku europejskiej gminy żydowskiej. Specjalnie zaproszeni goście – eksperci w temacie, warsztaty i wyprawy przez miasto pozwolą zrealizować nam nasz cel: poznać i zrozumieć dawny żydowski Poznań, aby teraźniejszość i przyszłość były wolne od nietolerancji i antysemityzmu.
W inauguracji projektu uczestniczyła Monika Mazur-Rafał, prezeska Fundacji HIA Polska, która wygłosiła wystąpienie o tym jak można i dlaczego należy reagować na przypadki dyskryminacji i mowy nienawiści.
Projekt jest możliwy dzięki wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (skrót z j. niemieckiego EVZ).
Więcej o projekcie: