Czy pomaganie innym nie powinno być tak proste, jak wrzucenie zdjęcia na fejsa? Powinno! Z takim przesłaniem wystartowała kampania społeczna FoodFeed, jedna z ośmiu kampanii realizowanych przez międzynarodowe zespoły aktywistek/ów w ramach projektu „Inkubator idei”. 21 czerwca o godzinie 17.30 w Austriackim Forum Kultury, przy ulicy Próżnej 7/9 w Warszawie, pokazano pierwsze rezultaty tych działań podczas publicznej prezentacji.
Młodzi aktywiści/stki i liderki/rzy z Ukrainy, Niemiec i USA, wspierani przez Fundację Humanity in Action Polska wraz z międzynarodowym zespołem eksperckim, opracowały/li i obecnie realizują swoje autorskie kampanie społeczne w mediach społecznościowych adresując swoje działania do młodych Polek i Polaków. Pomysły na kampanie, które prezentujemy w skrócie poniżej, zajmują się m.in. problemami przemocy fizycznej i seksualnej wobec kobiet, rasizmem w szczególności wobec uchodźców i migrantów oraz pomocą dla ludzi wykluczonych ekonomicznie.
- Dom.PL www.facebook.com/hia.dompl
Każdemu uczestnikowi akcji stawiamy proste pytanie: „Za co kochasz Polskę?” i poprzez odpowiedzi udowodnimy, że należy ona do wszystkich. Polska nas łączy, nie dzieli. #domPL
- Jedna na pięć – www.facebook.com/jednanapiec
Przemoc domowa Cię nie dotyczy? Jedna na pięć Polek pada ofiarą przemocy ze strony partnera, a to już 4 mln osób. Jedna na pięć, to o jedną za dużo!
- So What? www.facebook.com/sowhat.campaign
Związki jednopłciowe nie powinny przykuwać większej uwagi niż te heteroseksualne. Proste!
- Food Feed www.facebook.com/InicjatywaFoodFeed
Czy pomaganie innym nie powinno być tak proste, jak wrzucenie zdjęcia na fejsa? Powinno! Jest przecież wciąż tyle do zrobienia!
- Ona ma na imię – www.facebook.com/onamaimie
Zbyt często słyszymy słowa „świnia”, „pasztet”, „laska” czy „foczka” jako niby żartobliwe określenia kobiet. Pytamy: czy to jest fair? Nazywaj mnie po imieniu!
- Rasizm jest do d… www.facebook.com/hia.RJDD
Jest tylko jedno odpowiednie miejsce dla rasistowskich tekstów, hejtu i mowy nienawiści.
- No Unsexy Questions www.facebook.com/nounsexyquestions
W większości szkół w Polsce nie ma odpowiedniej edukacji seksualnej i rozmów jako zapobiegać seksualnej przemocy.
- Uwolnij orła www.facebook.com/uwolnijorla/
Odzyskajmy dumę z Polski z rąk prawicowych ekstremistów! Uwolnijmy orła!
Inicjatywa pt. „Inkubator idei 2016” rozpoczęła się w Warszawie 28 maja i potrwa do 22 czerwca. Jest to już XI edycja corocznej międzynarodowej Akademii Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej, którą organizuje Fundacja Humanity in Action Polska. Bierze w niej udział 24 młodych liderów/ek i aktywistów/ek pochodzących z różnych krajów, którzy studiują w Polsce, na Ukrainie, w Niemczech i USA. Tegoroczna edycja została zadedykowana Ryszardowi Kapuścińskiemu, znanemu na całym świecie reportażyście. W swoich książkach Ryszard Kapuściński niejednokrotnie poruszał temat „innego” oraz przezwyciężania podziałów pomiędzy ludźmi z różnych kręgów kulturowych, społecznych i etnicznych poprzez dialog.
Przewodnim tematem „Inkubatora idei” jest wielokulturowość i związane z tym zjawiskiem wyzwania, w szczególności mowa nienawiści wobec różnych grup mniejszościowych, a także kwestie związane z kryzysem uchodźczym w Europie. Uczestnicy i uczestniczki pogłębili swoją wiedzę na temat praw człowieka, społeczeństwa obywatelskiego, demokracji, jak również uczyli się przez działanie, rozwijając dzięki temu szereg umiejętności pomocnych w aktywizmie społecznym. W tym celu spotykali i dyskutowali z prawie 40 liderami/kami życia społecznego i kulturalnego w Polsce: aktywistami/kami, dziennikarzami/karkami, działaczami/kami społecznymi, naukowcami/czyniami i politykami/czkami, a także członkami/kiniami sieci liderów/ek Humanity in Action w Polsce.
W ostatnich dniach grupa zaangażowała się także w pracę na rzecz lokalnych społeczności. W ramach wolontariatu uczestniczki/cy sprzątali cmentarz żydowski w Zduńskiej Woli (w kooperacji z Forum Dialogu), przeprowadzili gry podwórkowe w ośrodku dla uchodźców na Targówku (we współpracy z Fundacją dla Wolności), animowali dzieciaki z warszawskiej Pragi (wspierając aktywność Stowarzyszenia Mierz Wysoko), a także przeprowadzili warsztaty w Łomży podczas Międzynarodowego Dnia Uchodźcy (dołączając do działań Fundacji Ocalenie). Te doświadczenia w pracy ze społecznościami lokalnymi stały się punktem wyjścia do tworzonych przez nich kampanii społecznych.
Program został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, a partnerem instytucjonalnym jest Muzeum Polin i Menora InfoPunkt. Patronami medialnymi Inkubatora idei są portale KampanieSpoleczne.pl, a także DlaStudenta.pl.
Projekt jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ).
Więcej informacji nt. projektu oraz działań Humanity in Action Polska znajduje się na:
Blog: www.hiapoland2016.blogspot.com (blog współtworzony przez uczestniczki/ków Inkubatora idei)
Facebook: www.facebook.com/HIAPolska