Zapraszamy na spotkanie z aktywistami i aktywistkami Humanity In Action Polska 20 czerwca, podczas którego zaprezentują swoje pomysły na kampanie społeczne i pierwsze ich rezultaty.Gościem honorowym będzie dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, który wygłosi przewodnie wystąpienie pt. „Challenges of Hate Speech and Discrimination in Poland – the Role of Commissioner for Human Rights and the Civic Society”.
Młodzi aktywiści i aktywistki z Polski, Niemiec, Grecji, Ukrainy i USA połączyli swoje siły i od paru tygodni w ramach inicjatywy „Inkubator Idei” mierzą się z problemami mowy nienawiści i dyskryminacji z Polsce. Obecnie 8 zespołów testuje swoje pomysły i pracuje nad nowymi strategiami radzenia sobie z dyskryminacją, mową nienawiści i ignorancją wobec naruszeń praw człowieka.
Wydarzenie odbędzie się we wtorek 20 czerwca o godzinie 17:30 w Austriackim Forum Kultury przy ulicy Próżnej 7/9 w Warszawie. WSTĘP WOLNY! ałe wydarzenie odbędzie się w języku angielskim. Uczestnicy i uczestniczki „Inkubatora Idei” podzielą się swoimi spostrzeżeniami i przedstawią filmiki, memy i grafiki, które przyciągnęły największą uwagę. Opowiedzą także, jak kreatywnie i konstruktywnie można reagować na mowę nienawiści.
- 8 tysięcy Żydów / 8 thousand Jews (www.facebook.com/8tysiecyZydow/)
Wobec tak nielicznej grupy Żydów i Żydówek w Polsce antysemicka mowa nienawiści jest zjawiskiem, którego występowanie radykalnie wzrosło w ostatnich latach. Jak wygląda życie tej grupy w Polsce? Czy można być dumnym ze swojego pochodzenia i nie bać się pokazywać swojej twarzy?
Autorzy i autorka: Vladyslav Ivchenko, Miłosz Lindner, Aleksandra Lekowska.
- Nie jesteś sama (www.facebook.com/niejestessama1/)
W Polsce pracuje wiele migrantek, a warunki ich pracy pozostawiają wiele do życzenia. Dołącz do aktywnych sojuszników kampanii „Nie jesteś sama”, które oferuje narzędzia do rozpoznawania i reagowania na przypadki molestowania seksualnego imigrantek w miejscu pracy. Autorki i autor: Sarah Molina, Eleni Zervos, Vaclav Masek.
- Jestem tu (www.facebook.com/JESTEMTULGBTQI/)
Czy młodzi ludzie należący do grona LGBTQI mają wystarczające wsparcie ze strony swoich rówieśników, szkoły czy rodziców? Czy mają przestrzeń, w której mogą być sobą? Kampania „Jestem tu” wspiera młode osoby ze środowiska LGBTQI, aby budowały swoje życie na własnych warunkach, tworząc sieć opartą o równe traktowanie dla wszystkich. Autorki i autor: Sarah Bhatti, Małgorzata Kot, Bryan Stromer.
- Troll The Troll (www.facebook.com/becomethetroll/?ref=br_rs)
Hejt zalewa Internet niczym rzesze orków, zalewających Śródziemie. W jaki sposób reagować na ten problem? A może zostawiać hejt samemu sobie? „Troll the Troll” jest inicjatywą, w ramach której powstają konkretne odpowiedzi na internetowy hejt dostarczając innym internautom narzędzi – memów, grafik i ciętych ripost.
Autorzy i autorka: Robert Brisson, Erik Edman i Agnieszka Chmiel.
- #bodystory (www.facebook.com/mymamyglos – posty z hasztagiem #bodystory)
#Bodystory to akcja mająca na celu przełamanie tabu ciążącego na kobiecym ciele. Za dużo mówi się o tym, jakie to ciało być powinno, a za mało o tym, jak ciężko w ogóle mieć ciało. Jak ciężko być silną dziewczyną, gdy o tym, jak jesteś traktowana decyduje często coś, czego nie wybrałaś. Ta kampania to z jednej strony podniesienie dyskusji, a z drugiej crowdfunding na rzecz warsztatów body positivity dla nastoletnich liderek, które później te warsztaty powtórzą w swoich szkołach.
Autorki i autor: Eugenie Becker, Aleksandra Hołyńska, Jay Todd Richey.
- No tabu: Rainbow Edition (www.facebook.com/NoTabuRainbow)
Najlepszym lekarstwem na choroby weneryczne jest abstynencja? Grupa „No tabu: rainbow edition” uważa, że jest to edukacja na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego seksu dla młodzieży, koncentrując się przede wszystkim na zgodzie, badaniu kwestii chorób wenerycznych i antykoncepcji. W ramach akcji powstanie także podręcznik do edukacji seksualnej.
Autorki i autor: Erika Gallagher, Agnieszka Przytarska, Yaromyr Udod.
- #OdzyskujemyPatriotyzm/#ReclaimingPatriotism (www.facebook.com/odzyskujemypatriotyzm/)
Polski patriotyzm to nie tylko „Rota” śpiewana przed meczem, obudowa na telefon ze znakiem Powstania Warszawskiego, czy jak niektórzy to widzą: niechęć do „obcych”. Według inicjatywy #OdzyskujemyPatriotyzm to przede wszystkim poszanowanie konstytucji, pomoc uchodźcom, akceptacja mniejszości i walka o społeczną sprawiedliwość – kampania pokazuje, czym naprawdę jest poczucie polskości i przynależności. Autorki i autor: Marilyn Alvarado, Ana Maria Szilagyi, Jakub Belina-Brzozowski.
- Internet inclusive (www.facebook.com/InternetInclusive/)
Niewiele osób wie, że niewidome i niedowidzące osoby korzystają z facebooka prawie tak samo często jak osoby bez wad wzroku. Kampania „Internet Inclusive” nie tylko zwraca na to uwagę, ale także zachęca do podejmowania działań, ułatwiających wszystkim korzystanie z mediów społecznościowych, zamieszczając pod dodanym zdjęciem/grafiką jej krótki opis, tak, aby osoby niewidome i niedowidzące mogły odtworzyć tekst za pomocą aplikacji czytającej.
Autorki: Alicja Dańkowska, Kalina Dobrowolska, Vedika Luthra.
12-ta edycja „Inkubatora idei”, odbywająca się od 26 maja do 22 czerwca, została zadedykowana Hannie Krall – pisarce i dziennikarce, która w swojej twórczości poruszała tak trudne tematy jak Holocaust i losy polskich Żydów/ówek oraz kwestie pamięci i empatii. Przesłanie Krall wpisuje się w główną tematykę omawianą podczas „Inkubatora Idei”, którą stanowią wyzwania wynikające z różnorodności społecznej w Polsce. Są to m.in. problem mowy nienawiści, kierowanej pod adresem grup mniejszościowych oraz migrantów/tek i uchodźców/czyń, a także dyskryminacji kobiet i osób z niepełnosprawnością.
Aby uczestnicy/czki mogli zrozumieć unikalny kontekst tej problematyki, Polska, jej historia (w tym m.in. „Solidarność”) oraz współczesne zmiany społeczne są punktem odniesienia w ramach Akademii dla dyskusji o prawach człowieka, społeczeństwie i aktywności obywatelskiej, jak i nad funkcjonowaniem systemu demokratycznego, którego kamieniem milowym były pierwsze wolne wybory 28 lat temu.
Doświadczenie, które zdobywają uczestniczki/cy jest unikalne. Obejmuje między innymi spotkania z dziennikarzami/karkami, aktywistami/kami, działaczami/kami społecznymi, politykami/czkami oraz członkami/iniami sieci liderów/rek Humanity In Action. Dodatkowo zorganizowane są także warsztaty, których celem jest wyposażenie uczestników/czek w niezbędne kompetencje do tworzenia kampanii społecznych i realizacji samodzielnych projektów. Uczestniczki/cy Akademii zdobędą także doświadczenie wolontariatu na rzecz następujących inicjatyw/organizacji: MamyGłos, Kuchnia Konfliktu, Fundacja Wolontariat Równości, Fundacja dla Wolności, Nie-pełnoprawna i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.
Fundacja Humanity In Action Polska wraz z międzynarodowym zespołem eksperckim, specjalizującym się w aktywizmie on-line, inspiruje młodych ludzi do poszukiwania innowacyjnych pomysłów i praktyk w zwalczaniu uprzedzeń, dyskryminacji i mowie nienawiści, jednocześnie starając się uczyć o wartościach tkwiących w wielokulturowości i dialogu międzykulturowym – i to właśnie na tym skupią swoje działania uczestnicy/czki Akademii. Wykorzystując najnowsze technologie , przeprowadzą autorskie mini kampanie społeczne, adresując swoje przesłanie głównie do młodych osób z całej Polski.
Partnerem instytucjonalnym „Inkubatora idei” jest Muzeum Polin, Menora InfoPunkt oraz PaństwoMiasto na Trawie, zaś patronami medialnymi naszej inicjatywy jest portal DlaStudenta.pl i Radio Dla Ciebie RDC. Projekt jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ), a uczestnictwo liderów/rek z Grecji jest możliwe dzięki funduszom Fundacji Stavros Niarchos.