W marcu 2021 r. w ramach sieci Humanity in Action Polska ruszyliśmy z cyklem inspiracyjnych spotkań on-line z Senior Fellows, którzy są aktywni i mają spore osiągnięcia w różnych sektorach życia społecznego i zawodowego w Polsce! Wspólnie chcemy tworzyć przestrzeń, w ramach której możemy dzielić się dobrymi praktykami aktywistycznymi, wzajemnie inspirować oraz motywować do działania. Spotkania z innymi Senior Fellows to także okazja do wzmocnienia naszej sieci aktywistycznej, czyli społeczności ludzi, którym sprawy społeczne “nie są obojętne”.
Do tej pory gościliśmy Senior Fellows, którzy działają w różnych kręgach zawodowych i aktywistycznych.
Inga Hajdarowicz (Berlin Fellowship 2016), socjolożka i aktywistka, opowiadała o swojej pracy z syryjskimi uchodźczyniami w Libanie i dylematach etycznych, które jej towarzyszą w badaniach etnograficznych do doktoratu. Pytania, które jej towarzyszą to m.in: Jak pracować z osobami, które przeżyły traumę? Jak wystrzegać się uniwersalizowania i romantyzowania wspólnego kobiecego doświadczenia? Jak przekazywać wiedzę, żeby nie narzucać własnego rozumienia feminizmu czy równości? W swojej prezentacji Inga podniosła wiele ważnych kwestii dotyczących aktywizmu, sojusznictwa i praktykowania solidarności.
Punktem wyjścia do spotkania z dr Kamilem Mamakiem (Warsaw Fellowship 2012), prawnikiem, filozofem i pasjonatem nowych technologii, była jego niedawno wydana książka “Filozofia karania na nowo”. Zainspirowani prezentacją Kamila debatowaliśmy nie tylko nad alternatywnymi, bardziej sprawiedliwymi i adekwatnymi karami, ale również nad tym, jak inaczej możemy spojrzeć na osoby, które karzemy. Pojawiła się też kwestia regulacji platform społecznościowych w kontekście walki z fake newsami, wszechobecną mową nienawiści i hejtem w internecie.
Z Niną Gabryś (Warsaw Fellowship 2015), polityczką i aktywistką, rozmawialiśmy o realiach budowania lokalnej społeczności oraz roli kobiet w polityce. Nina jest Pełnomocniczką Prezydenta Krakowa ds. Polityki Równościowej oraz Przewodniczącą Rady ds. Równego Traktowania, ale zanim weszła do polityki przez lata udzielała się społecznie. Dzięki takim projektom jak “Maj Równości” czy “Krakowianki siłą miasta!”, Nina wypracowała nową równościową jakość w polityce samorządowej, pokazując, że inna polityka jest możliwa.
W trakcie kolejnego spotkania Nina Bilal (2016 Diplomacy & Diversity Fellowship), doktorantka na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz założycielka nagradzanego projektu edukacyjno-społecznego GośćInność?, na podstawie swoich badań i case study w Szwecji, opowiedziała o przedsiębiorczości uchodźców i uchodźczyń.
Z Budapesztu połączyła się z nami Paulina Milewska (2015 Berlin Fellow), dziennikarka i prawniczka specjalizująca się w kwestii wolności mediów w Europie. Obecnie pracuje w European Centre for Press and Media Freedom, gdzie koordynuje projekt anti-strategic lawsuits against public participation (SLAPP). Paulina na spotkaniu opowiedziała o tym czym są SLAPP, jakiego rodzaju zagrożenie dla wolności słowa stanowią oraz jak im przeciwdziałać na poziomie międzynarodowym.
W ostatniej wiosennej odsłonie spotkaliśmy się nie z Senior Fellow, ale z osobą blisko współpracującą z Humanity in Action, z Karolem Grygorukiem, fotografem dokumentalnym i antropologiem wizualnym. Karol opowiedział nam o fotografii społecznie zaangażowanej, radykalnej empatii i etyce pracy z osobami dotkniętymi wykluczeniem. Zdjęcia Karola Grygoruka możecie kojarzyć z cyklu Migracje i Prawa Człowieka w magazynie Pismo, reportaży z Anną Alboth w Gazecie Wyborczej, czy z protestów. Od wielu lat Karol współpracuje z organizacjami pozarządowymi, m.in. Polską Akcją Humanitarną, Minority Rights Group, czy Amnesty International, tworząc dla nich multimedialne reportaże. Wraz z Agatą Grzybowską i Filipem Skrońciem założył agencję fotograficzną RATS Agency, której celem jest zwiększenie świadomości w zakresie współczesnych problemów dotyczących praw człowieka.
Na jesieni powróciliśmy z kolejnymi spotkaniami. W związku z trwającym kryzysem humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej 27 września spotkaliśmy się w ramach naszej sieci z Kasią Słubik, prezeską Stowarzyszenia Interwencji Prawnej i stypendystką Alfred Landecker Democracy Fellowship oraz ponownie z Karolem Grygorukiem, fotografem dokumentalnym z RATS Agency. Rozmawialiśmy o granicy bezprawia, dehumanizującym języku, znieczulicy, oraz działaniach jakie możemy wspólnie podjąć.
Zapraszamy wszystkich Senior Fellows, a także przyjaciół Humanity in Action Polska, na kolejne spotkania! Stay tuned :)
Akademia Praw Człowieka 2020 jest zrealizowana dzięki wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ) oraz Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce.