„Zło rodzi się, gdy dobrzy ludzie postanawiają nie zrobić nic”. Te słowa Edmunda Burke’a, które były mottem konferencji pt.: „Jan Karski. Człowiek i H/historia. Wyzwania dla Współczesnej Edukacji Antydyskryminacyjnej w Polsce” są jednocześnie przestrogą przed obojętnością i zachętą do działania.
Konferencja, która odbyła się 28-29 listopada 2014 r. w Sejmie RP, została zorganizowana przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego i Fundację Humanity in Action Polska, we współpracy z Fundacją Ośrodek KARTA i Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Wiodącym tematem spotkania była edukacja antydyskryminacyjna i edukacja na rzecz praw człowieka. W konferencji udział wzięły osoby zajmujące się formalną i pozaformalną edukacją: eksperci i aktywiści oraz nauczyciele i uczniowie szkół średnich ze wszystkich 17 województw.
Postać i dokonania Jana Karskiego posłużyły jako inspiracja do twórczego łączenia edukacji historycznej z edukacją antydyskryminacyjną i edukacją o prawach człowieka. Podczas dwóch dni intensywnej pracy odbyły się panele dyskusyjne i warsztaty, w czasie których uczestniczki i uczestnicy wypracowali rekomendacje dla rozwoju edukacji na rzecz otwartości, dialogu i tolerancji w Polsce. W ramach konferencji zorganizowano także „Przestrzeń dobrych praktyk”, w której zaprezentowało się ponad 15 organizacji związanych z edukacją antydyskryminacyjną i edukacją na rzecz praw człowieka.
Gośćmi konferencji byli m.in. Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej; Radosław Sikorski, Marszałek Sejmu RP; prof. Małgorzata Fuszara, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania oraz Iwona Śledzińska-Katarasińska, Przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Konferencja została objęta patronatem Marszałka Sejmu RP oraz zyskała wsparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej, Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ), Ośrodka Rozwoju Edukacji i Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Foto-relacja z konferencji.
Dowiedz się więcej o tym: jak łączyć edukację historyczną z prawami człowieka.