Humanity in Action Fellowship, czyli Akademia Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej znalazła się w pierwszej dziesiątce stypendialnych programów edukacyjnych (fellowship) w światowych rankingach opiniotwórczych portali branżowych: Human Right Careers oraz College Magazine. Program Humanity in Action znalazł się obok tak prestiżowych programów jak Fulbright, Princeton, Watson, Robert F. Kennedy Human Rights Legal Fellowship, czy NYU School of Law Fellowship.
To, co zostało szczególnie docenione, to międzynarodowy charakter Akademii, w której biorą udział studenci/studentki oraz absolwenci/absolwentki studiów z całego świata, reprezentujący różnorodne środowiska i kultury. Uczestnicy/uczestniczki Akademii poznają genezę procesu dyskryminacji oraz sposoby zapobiegania i przeciwdziałania temu zjawisku. Trenują umiejętności diagnozowania problemów społecznych i opracowują skuteczne strategie ukierunkowane na zmianę społeczną na poziomie narodowych i międzynarodowym. Wyróżniona została także unikalna formuła edukacyjna, która łączy edukację o prawach człowieka z edukacją historyczną.
W warszawskim programie Akademii Polska stanowi studium przypadku, w ramach którego przeszłość traktowana jest jako geneza i źródło pewnych zjawisk, a uczestnicy/uczestniczki na tym konkretnym przykładzie mogą pracować nad wyzwaniami stojącymi przed polskim państwem i społeczeństwem wobec naruszeń praw człowieka, wyzwań transformacji ustrojowej, budowania społeczeństwa obywatelskiego i umacniania demokracji. Uczestnicy/uczestniczki podczas intensywnego miesięcznego programu biorą udział w cyklu wykładów, warsztatów i seminariów poświęconych prawom człowieka i prawom mniejszości z ekspertami/ekspertkami z różnych dziedzin nauki. Dodatkowo biorą oni udział w warsztatach, podczas których szukają sposobów na twórcze przeciwstawianie się mowie nienawiści i dyskryminacji.
W rezultacie powstają rozwiązania i narzędzia dopasowane do konkretnych problemów – w postaci gier edukacyjnych, scenariuszy warsztatów i zajęć lekcyjnych oraz kampanii społecznych, a uczestnicy/uczestniczki również sami/same uczą się przez działanie, rozwijając dzięki temu szereg umiejętności pomocnych w przyszłej pracy i działalności społecznej.
Po ukończeniu miesięcznych zajęć w Akademii uczestnicy/uczestniczki w ciągu roku realizują swoje autorskie projekty społeczne (tzw. action project), które otrzymują od Humanity in Action wsparcie merytoryczne i organizacyjne. Osoby, które ukończyły swoje action projects mogą także liczyć na wsparcie finansowe dla swoich kolejnych pomysłów społecznych i aktywistycznych. Absolwentki/absolwentki akademii tworzą wspólnie aktywnie działającą międzynarodową sieć, która obecnie liczy ponad 1600 osób.
Uplasowanie się tak wysoko w rankingach jest dużym wyróżnieniem i potwierdzeniem unikalnego charakteru tego programu, który jest taki dzięki innowacyjnemu podejściu Humanity in Action do działania społecznego. Ponadto program jest stale udoskonalany również w oparciu o ewaluacje uczestników i uczestniczek fellowshipu, jak i sugestie ekspertów i ekspertek, którzy współpracują z Humanity in Action Polska.