Moduł 3. Mowa nienawiści: jak działa i do czego może prowadzić?

Materiały obowiązkowe

Moduł 3 ma za zadanie pomóc zrozumieć, w jaki sposób mowa nienawiści powstaje i działa oraz do jakich dramatycznych konsekwencji może (do)prowadzić, jeśli nie zostanie zatrzymana na czas. Mechanizm, który przyczynia się do powstawania mowy nienawiści można przedstawiać z perspektywy różnych dyscyplin nauki. W tej części kursu skupimy się najpierw na perspektywie historycznej. W praktyce oznacza to, że na ‘warsztat’ weźmiemy kilka przykładów z historii (tej dalszej i całkiem bliskiej), które pozwolą prześledzić wpływ mowy nienawiści na relacje pomiędzy przedstawicielami różnych grup. Naszym zdaniem zjawisko mowy nienawiści łatwiej wyjaśnić w dłuższej perspektywie czasowej oraz w perspektywie porównawczej. Znajomość przykładów z historii oraz kontekstu, w jakim powstawać może mowa nienawiści wydają się kluczowe, jeśli się chce skutecznie przeciwstawiać hejtowi niezależnie od szerokości geograficznej.

Cele modułu 3:

  • zrozumienie mechanizmu, warunków i kontekstu, jakie wpływają na powstawanie mowy nienawiści w przestrzeni publicznej,
  • analiza sposobów funkcjonowania mowy nienawiści w dyskursie publicznym oraz sposobów jej rozprzestrzeniania i umacniana w danej grupie społecznej, społeczności lokalnej czy w całym społeczeństwie,
  • refleksja nad konsekwencjami niezatrzymanej mowy nienawiści i jej wykorzystania w celach propagandowych w perspektywach historycznej i komparatywnej.

Inspiracje z historii dalszej i bliższej (polecamy minimalnie po jednym materiale odnośnie 3 wybranych grup)


Rekomendowane materiały obowiązkowe:

Teoria dra G. H. Stantona

10 Stages of Genocide – 10 kroków prowadzących do ludobójstwa

zobacz