Tak jak zapowiadaliśmy – to był wieczór pełen wrażeń i różnych perspektyw. Pokazaliśmy, że łączenie światów aktywistów/ek, przedsiębiorców/czyń i youtuberów/ek może przynosić i przynosi konkretne zmiany społeczne. Twórczą atmosferę współtworzyła świetna publiczność i zaproszeni goście m.in. przedstawiciele/ki Ambasady Stanów Zjednoczonych i Polskiej Rady Biznesu. Dużo się działo! Ale po kolei…
Wydarzenie, które prowadził zespół HIA Polska Przemek Iwanek i Ola Hołyńska, rozpoczęło się od wystąpienia prezeski naszej fundacji – Moniki Mazur-Rafał, która powołując się na badania badaczy społecznych pokazała jak istotny w kontekście inspirowania obecnej generacji młodych ludzi do aktywizmu – jest aspekt mediów społecznościowych i Internetu oraz jak twórczo szukać synergii między tymi światami.
Spotkaliśmy się między innymi, by wspólnie wybrać zwycięski projekt z zakresu przedsiębiorczości społecznej, stworzony w ramach Szkoły Działania – jednego z flagowych projektów Fundacji Humanity in Action Polska. Uczestnicy i uczestniczki podczas ostatnich tygodni szlifowali wystąpienia, by jak najlepiej zaprezentować swoje inicjatywy społeczne.
Jako pierwsza uczestniczka konkursu na scenę wyszła Julia Celejewska, która zaskoczyła wszystkich rozpoczęciem pitchu w języku arabskim. Wykorzystując wrażenie, jakie wywołał niezrozumiały dla gości język, zaproponowała stworzenie platformy tłumaczeniowej dla obcokrajowców usprawniającej komunikację i ułatwiającej życie migrantów podczas pobytu w Warszawie. Następny projekt przedstawiła Maria Pruszyńska, która poprzez grupę wsparcia chciałaby wzmocnić kobiety zmagające się zaburzeniami odżywiania. Jako trzecia wystąpiła Dominika Maj z propozycją wspierania rodziców w wychowaniu chłopców przeciw agresji. Z kolei Anna Firgolska postulowała uruchomienie terapeutycznej grupy wsparcia dla wrocławskiej młodzieży LGBTQ. Weronika Zimna podjęła temat młodych kobiet na rynku IT w ramach projektu „Hakerki rzeczywistości” ułatwiającego start młodym dziewczynom w branży informatycznej. W drugiej części – po wystąpieniu popularnej youtuberki Arleny Witt – zapoznaliśmy się z pomysłem Natalii Brodewicz na kampanię społeczną promującą silne, kobiece wzorce poprzez zaprojektowanie przedmiotów codziennego użytku. Następna z uczestniczek – Dagmara Fajt – zaprezentowała pomysł na wydanie serii książeczek o historii osób transpłciowych i nieheteronormatywnych. Jako przedostatnia zaprezentowała się Agnieszka Świderska, którą razi brak rzetelnej edukacji seksualnej i chciałaby to zmienić poprzez mobilną aplikację zbudowaną na podstawie rzetelnej medyczno-psychologicznej wiedzy, wolnej od stereotypów. Ostatni pitch należał do Marka Legaszewskiego, a dotyczył aktywizacji dzieci zagrożonych wykluczeniem poprzez sport, głównie wspinaczkę.
Do innowacyjnych działań pro-społecznych zachęcały również znane gwiazdy polskiego YouTube’a – Arlena Witt (kanał Po Cudzemu) oraz Radosław Kotarski (Polimaty). Podkreślali, jak ważne jest przeciwdziałanie mowie nienawiści oraz to, że aktywizm i przedsiębiorczość społeczna opłacają się w wielu wymiarach. Arlena wskazywała na konkretne działania, które może podjąć praktycznie każda osoba tworząca w sieci, by uczynić ją lepszym, wolnym od uprzedzeń miejscem. Z kolei Radosław Kotarski opowiedział jaką drogę przeszedł, by stać się przedsiębiorcą społecznym. Zaznaczył, że motywacja zewnętrzna w postaci pieniędzy szybko przestaje wystarczać. Dodatkowy wymiar działań na YouTubie zaprezentował Kamil Bolek, Dyrektor Marketingu LifeTube. Na konkretnych przykładach pokazał jak sensownie używać YouTuba do skutecznych inicjatyw pro-społecznych. Podkreślił, że nowoczesne metody promocji akcji społecznych mają sens tylko wtedy, jeżeli są zrobione oddolnie, przy wsparciu osób, które w przestrzeni internetowej naprawdę działają.
W kolejnej części wydarzenia dr Andreas Eberhardt, Prezes Zarządu Fundacji “Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”, na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia opowiedział o tym jak zwiększać partycypację społeczną poprzez aktywizację młodych osób.
Pitch & Pizza Night zwieńczyło głosowanie na najlepszy pitch projektu uczestników/czek Szkoły Działania. Nagrodę w wysokości – 1500 zł – otrzymał projekt Marii Pruszyńskiej, która wypowiedziała walkę zaburzeniom odżywiania. Aktywistka obiecała wsparcie osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania poprzez uruchomienie grupy wsparcia terapeutycznego. Trzymamy kciuki za Marysię i realizację jej inicjatywy.
P.S. A pizza faktycznie była pyszna :)
Wydarzenie zrealizowane dzięki wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ).