„Gdzie jak gdzie, ale w Polsce trudno się nudzić. Polska lepiej poznana—zaskakuje” to motto najnowszej publikacji Fundacji Humanity in Action Polska zatytułowanej „Polska w ruchu. Eksperci i młodzi liderzy o wielokulturowości transformacji i aktywizmie.”
Celem „Polski w ruchu” jest zmierzenie się „bez nadęcia” z krążącymi po świecie stereotypami o Polsce jako o kraju ‘statycznym’, monotematycznym i monokulturowym. Wielowymiarowość, różnorodność i innowacyjność Polski przybliżają czytelnikom zarówno młodzi aktywiści, jak i doświadczeni eksperci. Ci pierwsi mówią kto i co ich w Polsce inspiruje, co jest dla nich ważne i dlaczego działają społecznie oraz jakie widzą wyzwania i jakich starają się szukać rozwiązań. Natomiast eksperci (socjolodzy i antropolodzy kultury) w przystępny sposób zarysowują szerszy kontekst socjologiczno-historyczny, który pomaga lepiej zrozumieć współczesną Polskę oraz wyzwania stojące przed Polakami. Piszą o genezie naszej kultury i narodu, analizują różne uwarunkowania, które miały najistotniejszy wpływ na polską tożsamość na to, kim jesteśmy albo kim myślimy, że jesteśmy. Wskazują na wydarzenia historyczne wpływające na narracje kulturotwórcze, jak również na kluczowe wyzwania odkrywanej i istniejącej wielokulturowości, z którymi przyszło się mierzyć społeczeństwu polskiemu, a w szczególności zaangażowanym w te sprawy aktywistkom i aktywistom.
„Polska w ruchu” jest jednocześnie podsumowaniem 10-letnich doświadczeń w zakresie edukacji i aktywizacji młodych ludzi Fundacji Humanity in Action Polska i jak podkreśla w recenzji socjolog, dr hab. Sławomir Łodziński, prof. Uniwersytetu Warszawskiego „nie jest kolejną typową pracą o różnych zjawiskach związanych z wielokulturowością w Polsce, z jej odkrywaniem lub też sentymentalnymi powrotami do niej. Jest opracowaniem współczesnym, żywym i dynamicznym, merytorycznie zwartym oraz osobistym, związanym z własnymi przeżyciami bohaterów tej książki”. „Polska w ruchu” jak większość inicjatyw Fundacji Humanity in Action Polska skierowana zarówno do polskich, jak i niepolskich odbiorców i dlatego dostępna jest w trzech wersjach językowych (w języku polskim, angielskim i niemieckim). „Polska w ruchu” może zainteresować szczególnie edukatorów, trenerów i aktywistów, szukających inspiracji do twórczych działań edukacyjnych i społecznych dotyczących tematów związanych z wielokulturowością oraz wszystkich tych, których interesuje Polska w wydaniu wielowymiarowym i ‘bez kompleksów’.
Konferencja pt.: „Polska w ruchu. Eksperci i młodzi liderzy o wielokulturowości, transformacji i aktywizmie” odbyła się 11 czerwca 2015 r. w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich i była okazją do kontynuacji dyskusji zainspirowanej ww. publikacją. W spotkaniu wzięli udział m.in. prof. Anna Giza-Poleszczuk (Uniwersytet Warszawski), Alicja Pacewicz (Centrum Edukacji Obywatelskiej), Eugeniusz Smolar (Rada Fundacji Humanity in Action Polska), dr Judith Goldstein (Humanity in Action Inc.), Monika Mazur-Rafał (Fundacja Humanity in Action Polska) oraz młodzi aktywiści sieci Humanity in Action w Polsce.
Program konferencji dostępny jest tutaj.
Linki do e-wersji publikacji: