28.10.2022 r. w Krakowie odbyła się konferencja „Krakowianki siłą miasta. O historii kobiet w edukacji” organizowana w ramach interdyscyplinarnego projektu Krakowianki realizowanego w Urzędzie Miasta Krakowa. Inicjatorką i siłą napędową tego projektu jest Nina Gabryś, HIA Senior Fellow. Historia, herstoria i edukacja to tematy bliskie HIA Polska, dlatego nie mogło nas tam zabraknąć. Nasz zespół reprezentowała Larysa Michalska, koordynatorka projektów w HIA Polska.
Jednym z głównych celów konferencji było zwrócenie uwagi na niezwykłą rolę kobiet w procesie rozwoju miasta i zainspirowanie osób pracujących z dziećmi i młodzieżą do wyruszenia szlakiem kobiet i wspólnego poznawania herstorii.
Wśród prelegentów/prelegentek była Agnieszka Jankowiak-Maik @babka od histy, która wspomniała o naszej edukacyjnej aplikacji mobilnej 10 KROKÓW i jej wykorzystaniu w edukacji (także herstorycznej). Usłyszeć tyle miłych słów o naszej apce siedząc wśród kilkudziesięciu nauczycielek i nauczycieli w pięknych wnętrzach Pałacu Krzysztofory to naprawdę wielka przyjemność!
Trzymamy kciuki za @Krakowianki i inne babki, kobiety, dziewczyny, które działają, aby odkrywać „brakującą połowę dziejów”!
Aplikację możesz pobrać za darmo:
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony interenetowej http://10krokow.org/ poświeconej projektowi „Przejdź do historii! Przyjmij wyzwanie”, gdzie znajdziecie jeszcze więcej biografii, historii i herstorii.
Zapis webinaru prowadzonego przez Agnieszkę Jankowiak-Maik „Niezapomniane lekcje historii, czyli jak włączyć aplikacje do edukacji historycznej” możecie zobaczyć: tutaj.
O łączeniu edukacji historycznej z edukacją o prawach człowieka i z aktywizmem, rozmawialiśmy w czasie webinaru (po polsku) „Prawa człowieka to nie (tylko) historia!”, którego zapis możecie zobaczyć: tutaj.
O sposobach i metodach edukowania o trudnej historii za pomocą biografii i historii lokalnych rozmawialiśmy w czasie webinaru (po angielsku) „History, herstory, our story. How to teach about the difficult past through bios and local history?”. Jego zapis znajdziecie: tutaj.
Zapis webinarium „Ludobójstwo. Definicja, historia, przeciwdziałanie”, w trakcie którego dr Tomasz Cebulski, historyk, politolog i przewodnik po Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, wyjaśnił genezę terminu „ludobójstwo”, wiążąc przykłady zbrodni i działań do nich prowadzących z teorią 10 kroków stworzoną przez prof. G. Stantona, możecie zobaczyć: tutaj.
Aplikacja 10 KROKÓW powstała w ramach projektu „Przejdź do historii! Przyjmij wyzwanie”.
Projekt finansowany jest przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ) oraz Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu YOUNG PEOPLE remember.
Patronat honorowy:
POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich
Patronaty:
Jewish.pl ngo.pl Instytut Judaistyki Uniwersytet Jagielloński w Krakowie Oświęcimski Instytut Praw Człowieka